Nacionalni konvent o EU: MUP da produži javnu raspravu o Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima i povuče sporna rešenja

Javna rasprava

Beograd – Nacionalni konvent o Evropskoj uniji poziva Ministarstvo unutrašnjih poslova da javnu raspravu o Nacrtu zakonu o unutrašnjim poslovima produži do 31. januara 2023. godine kako bi se se omogućilo unapređenje spornih delova teksta Nacrta.

Saopštenje Nacionalnog konvent o Evropskoj uniji prenosimo u celosti.

Nakon uvida u tekst Nacrta i prateće obrazloženje, Konvent smatra da predložena rešenja nisu po meri građana Srbije niti ispunjavaju obaveze koje je Vlada Srbije preuzela u okviru pristupnih pregovora sa Evropskom unijom.

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) objavilo je 8. decembra novu verziju Nacrta zakona o unutrašnjim poslovima (uz nacrte izmena i dopuna još pet drugih zakona) i otvorilo javnu raspravu koja traje do kraja decembra.

Sporni Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima uređuje oblast koja je od suštinske važnosti za vladavinu prava i poštovanje ljudskih prava (Poglavlje 23 pristupnih pregovora sa Evropskom unijom) i preduslov je za brojne druge reforme planirane u Poglavlju 24.

Iako je MUP održao nekoliko sastanaka o sistemu biometrijskog nadzora koji se Nacrtom po prvi put uvodi u pravni sistem Srbije, i dalje nisu ispunjeni uslovi neophodnosti i srazmernosti za njegovo korišćenje, kako to predviđa Evropska konvencija o ljudskim pravima, na šta organizacije civilnog društva uporno ukazuju.

Takođe, uprkos jasnim preporukama Evropske komisije i prelaznim merilima u Poglavlju 24 u vezi sa reformom policije, pre svega u oblasti unapređenja operativne autonomije i saradnje policije i tužilaštva, ova merila nisu prepoznata u Nacrtu niti se obrazloženje uopšte ne referiše na obaveze Srbije iz Akcionog plana za Poglavlje 24.

Poseban razlog za zabrinutost jeste činjenica da je većina problematičnih novina u ovom Nacrtu, uz minimalne jezičke korekcije, preuzeta iz prošlogodišnjeg Nacrta koji je, nakon oštre reakcije javnosti, povučen iz procedure.

Dodatno brine i način na koji se vodi rasprava o ovako važnom zakonu.

Sada već po drugi put, rasprava se vodi u minimalnom zakonskom roku, paralelno uz brojne druge rasprave o nacrtima zakonskih akata, u vreme praznika i inače povećanog obima posla krajem godine.

Podsećamo da je i prethodna verzija Nacrta ZoUP, takođe stavljena na javnu raspravu u zakonom minimalno predviđenom roku krajem avgusta 2021, usred letnjih odmora i bez adekvatnog uključivanja zainteresovane javnosti.

Evropska komisija je u poslednjem Izveštaju za Srbiju ukazala upravo na problem kratkih i neadekvatnih javnih rasprava o zakonima od velikog javnog interesa, kao i na potrebu da se osigura sistematska saradnja organizacija civilnog društva i Vlade.

Podsećamo da je Nacionalni konvent o Evropskoj uniji stalno telo organizacija civilnog društva u okviru kojeg se vodi tematski strukturirana debata o pristupanju Srbije Evropskoj uniji po svim pregovaračkim poglavljima i njegove članice su spremne da doprinesu formulisanju konstruktivnih rešenja u produženoj javnoj raspravi.

 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…