Evropski parlament odobrio je uspostavljanje Jedinstvenog nadzornog mehanizma za banke u zoni evra koji predstavlja prvi od tri koraka ka planiranoj bankarskoj uniji.
Mehanizam će biti pod okriljem Evropske centralne banke (ECB) a pokrivaće sve banke u zoni evra, njih oko 6.000 , ali će se posebna pažnja voditi o velikim bankama. Nacionalna nadzorna tela i dalje će biti odgovorna za svakodnevnu kontrolu manje značajnih banaka a ECB će u svakom trenutku moći da nadgleda svaku banku kako bi se uverila u poštovanje visokih standarda kontrole.
Evropski komesar za unutrašnje tržište i usluge Mišel Barnije (Mićel Barnier) ocenio je da su odobravanjem Mehanizma u Parlamentu 12. septembra ojačane ne samo banke, nego i finansijska stabilnost zone evra, kao i ekonomska integracija.
"ECB sada dobija legalni kapacitet da nadzire sve banke u zoni evra i zemljama koje odluče da se pridruže bankarskoj uniji", rekao je Barnije.
Posle više od tri godine potresa na finansijskim tržištima, nakon što su Grčkoj, Irskoj, Kipru i Portugaliji odobreni spasilački paketi zajmova, uspostavljanje jedinstvenog bankarskog sistema u zoni evra smatra se ključnim za odbranu od budućih kriza.
Cilj Mehanizma je da osigura da se izbegne mogućnost da propale banke povuku za sobom državne finansije članica EU primoravajući ih da traže zajmove kako bi se spasle bankrota.
Spašavanje banaka morali su da plate evropski poreski obveznici i lideri EU su odlučni da se na to stavi tačka.
EU je potrošila sumu koja odogovara trećini njene ukupne ekonomske proizvodnje na spašavanje svojih banaka između 2008. i 2011. godine koristeći novac poreskih obveznika da zaustavi širenje krize, kao i da spreči bankrotstvo zemlje, kao u slučaju Irske.
Opširnije o uspostavljanju Jedinstvenog nadzornog mehanizma za banke u zoni evra možete pročitati na portalu euractiv.rs.