Korupcija i dalje pogađa sve zemlje Evropske unije i košta evropsku ekonomiju oko 120 milijardi evra godišnje, upozorava se u prvom Izveštaju o borbi protiv korupcije u EU i ukazuje da članice moraju da urade više kako bi sprečile i kaznile korupciju.
Da je korupcija u njihovoj zemlji raširena smatra tri četvrtine građana EU, ali i kompanija. Na prisustvo korupcije najviše ukazuju građani Grčke i Italije, a kada je reč o poslovnom sektoru, kompanije iz takođe Grčke i Italije, ali i Španije. Firme iz EU žale se da bez političkih veza ne mogu uspešno da posluju i da zbog korupcije ostaju bez posla na tenderima.
Izveštaj koji je 3. februara objavila Evropska komisija pokazuje i da se priroda i nivo korupcije, ali i mere koje članice EU preduzimaju u borbi protiv korupcije, razlikuju od zemlje do zemlje.
„Korupcija potkopava poverenje građana u demokratske institucije i vladavinu prava, nanosi štetu evropskoj ekonomiji i uskraćuje članicama EU preko potreban poreski prihod. Članice su puno učinile poslednjih godina u borbi protiv korupcije ali je Izveštaj pokazao da je to daleko od dovoljnog“, istakla je evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmström).
Opširnije o izveštaju Evropske komisije o borbi protiv korupcije možete pročitati na portalu euractiv.rs.