Šer Fondacija: Fejsbuk počinje da prati izborno i političko oglašavanje na Balkanu

facebook

Beograd, 11. mart 2020. – Fejsbuk je najavio da će od sredine marta proširiti sistem transparentnosti i potvrde autentičnosti izbornih i političkih oglasa na dodatne 32 zemlje, među kojima su Srbija i Severna Makedonija, gde će se uskoro održati izbori, saopštila je SHARE fondacija.

Ovakav razvoj događaja dolazi nakon napora SHARE Fondacije i međunarodnih partnera da predstavnicima Fejsbuka ukažu na problem da države Zapadnog Balkana ne spadaju među one u kojima Fejsbuk aktivno prati političko oglašavanje.

Ovo pitanje je od velikog značaja u uslovima izborne kampanje u Srbiji i Severnoj Makedoniji, imajući u vidu moguće manipulacije, netransparentnost finansiranja oglasa i korišćenje nepolitičkih stranica za oglašavanje u izborne svrhe.

Kompanija Fejsbuk će na ovaj način proširiti transparentnost političkog oglašavanja na njihovoj glavnoj društvenoj mreži i Instagramu u spomenutim zemljama. Do sada su ovakve politike pre svega sprovođene nakon sumnji u inostrano mešanje u izborne procese u SAD tokom predsedničkih izbora i referenduma o Bregzitu 2016. godine.

Skandal sa kompanijom Kembridž analitika, kada su procureli podaci desetina miliona građana, i pritisak država koji je usledio takođe su primorali Fejsbuk da poradi na transparentnosti platforme.

Kroz bazu oglasa (Facebook Ad Library) će biti dostupni podaci o ukupnim troškovima za oglašavanje, broju oglasa, kao i podaci o konkretnim oglasima – koja demografija je targetirana oglasom, na kojoj teritoriji je oglas plasiran itd.

Za potrebe proučavanja političkog oglašavanja, Fejsbuk će istraživačima, novinarima i javnosti omogućiti pristup API-ju baze oglasa, a do kraja aprila će za nove 32 zemlje na raspolaganju za preuzimanje biti i izveštaj sa agregiranim podacima o izbornim i političkim oglasima.

Svi akteri, dakle političke stranke, kandidati i druge organizacije, koji budu želeli da objavljuju oglase političke ili izborne prirode na Fejsbuku i Instagramu moraće da se registruju kao oglašivači, kako bi se videlo ko je platio oglas.

Neophodno je da oglašivači potvrde identitet putem zvaničnih dokumenata koji je izdala država u kojoj žele da sponzorišu oglase, kao i dodatne informacije kao što su lokalna adresa, broj telefona, mejl i vebsajt, ukoliko žele da koriste ime Fejsbuk stranice ili organizacije u obaveštenju.

U slučaju da se ne registruju, Fejsbuk im tokom procesa verifikacije može ograničiti objavu političkih i izbornih oglasa, prenosi SHARE fondacija.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…

Balkaton
Događaji, IT

RCC: Otvorene prijave za treći Balkaton

_______
Sarajevo, 06. maj 2022. – Prijave za takmičenje za najbolje digitalne ideje i rešenja sa Zapadnog Balkana, Balkaton, otvorene su do 24. maja. Nagrade se dodeljuju u pet kategorija. Nagradni…