Res Publica: U Kragujevcu se osnivaju internet portali koji sakrivaju podatke o sebi

Foto: unsplash.com

Kragujevac – Udruženje za građanski aktivizam „Res Publica“ je, analizirajući medijsku scenu u Kragujevcu, ukazalo na devastiranje lokalnih medija, privilegovani položaj gradske Radio-televizije Kragujevac i pojavu internet portala „koji skrivaju podatke o sebi“.

To udruženje je navelo da je „u Kragujevcu, poslednjih godina, primetan trend osnivanja internet portala koji nisu upisani u registar medija“ a, kako piše u tekstu, „u najvećem broju slučajeva, nije moguće utvrditi ko su njihovi osnivači ili vlasnici, niti su poznati njihovi urednici i novinari“.

Kako se navodi, ti portali svoj uticaj ostvaruju, pre svega, preko društvenih mreža, na kojima okupljaju veliki broj pratilaca, plasirajući uglavnom sadržaj preuzet od drugih medija.

Kada vidimo da administratori portala pokušavaju da sakriju svoje identitete, kao i da ne postoje bilo kakvi kontakt podaci o urednicima ili novinarima, to izaziva sumnju da je zapravo svaki korak planiran kako bi se podaci prikrili“, rekla je stručnjak za bezbednost na internetu Ivana Marković.

Kazala je da su dodatni problem i autorska prava, te da joj, kako je navela, „nije jasno kako takvi portali funkcionišu legalno“.

Generalna sekretarka Nezavisnog udruženja novinara Srbije Tamara Filipović Stevanović je kazala da je zbog odgovornosti koju nosi javno izgovorena reč važno da se zna ko je vlasnik, odnosno ko su urednik i novinari u nekom mediju.

Napomenula je da je to bitno „iako po zakonu medij nije u obavezi da bude upisan u Registar medija koji vodi Agencija za privredne registre (APR)“, sem u slučaju, kako je podsetila, kada konkuriše za dodelu javnog novca.

Navela je i da bi „mediji i novinari trebalo da rade u interesu javnosti“ i da izveštavaju u javnom interesu, te da su, kako je kazala, odgovorni toj istoj javnosti.

Ukoliko se skriva ko uređuje i radi u nekom mediju, to je odmah znak za uzbunu da neko nešto želi da sakrije od javnosti“, rekla je ona.

Navela je da je to i protivzakonito.

Da bi se neki medij mogao smatrati medijem on mora da ima urednički oblikovan sadržaj i javno istaknut impresum, a to je sve regulisano Zakonom o javnom informisanju i medijima“, kazala je ona.

Res Publika“ je navela da informacija o vlasniku, uredniku i novinarima nije dostupna na istraživanim portalima „ikragujevac“ i „Puls Šumadije“, dok je portal „Kragujevčani“ registrovan na fizičko lice, ali je bez impresuma.

Navela je i portal InfoKG ima impresum i angažuje profesionalne novinare, ali nije upisan u registar medija koji vodi APR.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…