Nema napretka u ostvarivanju prava mladih u Srbiji

Foto: unsplash.com

Beograd  – Beogradski centar za ljudska prava i Tim Ujedinjenih nacija za ljudska prava predstavili su izveštaj „Ljudska prava mladih u Republici Srbiji u 2023. godini“.

Ovo je peti po redu godišnji izveštaj o ljudskim pravima mladih u Srbiji.

Na događaju u Medija centru u Beogradu ukazano je na brojne izazove koji su pratili ostvarivanje ljudskih prava mladih u 2023. godini u oblastima prava na rad, obrazovanje, stanovanje, zdravlje i slobodu okupljanja.

Autori izveštaja zaključili su da iz godine u godinu nema napretka u ostvarivanju prava mladih u Srbiji.

2023. godina bila je jako teška i izazovna za ostvarivanje prava mladih u Srbiji”, navela je na početku predstavljanja izveštaja Sonja Tošković, izvršna direktorka Beogradskog centra za ljudska prava podsećajući na tragedije iz maja prošle godine u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu i selima Malom Orašju i Duboni, u kojima su pre svega stradali mladi.

U izveštaju je ukazano na povećan građanski aktivizam mladih u Srbiji. Taj trend je ocenjen kao pozitivan, ključan i neophodan jer se jedino aktivacijom svakog građanina i građanke može unaprediti određeno stanje u društvu.

Istovremeno, uz pojačan građanski aktivizam, sloboda okupljanja i izražavanja mladih bile su naročito ugrožene tokom 2023.godine. Govor mržnje prema mladima bio je jako izražen, napadi na aktiviste, na prostorije organizacija u kojima se okupljaju mladi, verbalni napadi najviših predstavnika državne vlasti na mlade učesnike protesta u kojima su bili i žrtve policijske torture. I pored dokaza policijske brutalnosti i dalje nema nikakvih ishoda procesa protiv policije zbog prekoračenja ovlašćenja.

I pored tvrdnji donosioca odluka, kako se položaj mladih veoma popravio poslednjih godina, demografski trendovi, odliv stanovništa i zvanični indikatori ukazuju da je poboljšanje na tržištu rada za mlade zapravo bez suštinskog poboljšanja, te da je došlo do povećanja nezaposlenih mladih u 2023. godini u odnosu na prethodnu.

Autori izveštaja ukazuju i na konstantan pad izdvajanja za obrazovanje i da je Srbija u 2023. godini izdvojila 3,1% BDP-a za obrazovanje dok je pre 15 godina izdvajala 4,5 posto BDP-a što je pokazatelj koliko je obrazovanje značajno donosiocima odluka.

Ukazuje se i da je kvalitet obrazovanja na niskom nivou, što pokazuju i podaci iz poslednjeg PISA istraživanja, kao i da je veliki broj mladih funkcionalno nepismen i da je primetan sve veći jaz i porast nejednakosti između učenika iz ugroženih i učenika iz privilegovanih grupa.

Mladi u Srbiji se suočavaju i sa krizom ostvarivanja prava na stanovanje. Podaci iz 2022. godine pokazuju da je prosek godina osamostaljivanja 31,4 godine, kada mladi više i nisu u zakonskoj kategoriji mladih. Oko 60% mladih živi sa svojim roditeljima. Preko 80% stanovništva u Srbiji ne može sebi da priušti da kupi ii iznajmi stan. Ogromni stambeni troškovi opterećuju mlade, jer u proseku minimum 40% svoje zarade daju samo na stambene troškove.

Pitanje bezbednosti mladih i vršnjačko nasilje obeležili 2023. godinu i da je to i javno-zdravstveni, a ne samo bezbednosni problem, koji zahteva kontinuirani vaspitno-zdravstveni rad.

U izveštaju se ističe da je hitno potrebno započeti rad na izradi nacionalnog programa razvoja i zdravlja mladih koji mora imati međusektorsku saradnju.

Ovogodišnji izveštaj obuhvata 12 prava, četiri posebne teme i četiri teme koje se bave zaštitom posebno osetljivih grupa mladih. Strane ovog zveštaja predstavljaju rezultat kontinuiranog procesa praćenja ostvarivanja ljudskih prava mladih, koji je započet još 2019. godine.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…