Beograd – Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da kultura, umetnost i obrazovanje mogu u borbi protiv nasilja mogu da učine više od strategija i akcionih planova.
Poverenica je to rekla povodom održavanje monodrame „Zlostavljanje„, u okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama„.
Ona je objasnila je značaj doprinosa kulture u borbi protiv nasilja u tome u činjenici da se ljudi ponašaju u skladu sa uvreženim kulturnim modelom koji vrednuje određenu vrstu ponašanja.
Prema njenim rečima, kultura i umetnost mogu da daju najveći doprinos dekonstrukciji predrasuda o očekivanim ulogama muškarca i žena u društvu.
„Mi smo normalizovali nasilje i postali previše toleratni na njega i zbog toga moramo da učinimo sve da dani borbe protiv nasilja budu uvek i u svako doba„, rekla je Jankovićeva.
Ona je dodala da se žrtvama nasilja mora verovati i da „svi moramo stati u odbranu njihovih prava i zaštitu dostojanstva„.
Stalna koordinatorka Ujedinjenih Nacija u Srbiji Matilde Mort istakla je da to što se kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ organizuje svake godine pokazuje posvećenost UN da osvesti taj problem.
„Danas koristimo kulturu i obrazovanje kako bismo se bavili problemima sa kojima se suočavaju žrtve nasilja i da bismo na emocionalnom nivou razumeli njihove ožiljke„, navela je Mort.
Monodrama „Zlostavljanje“ je dramsko tumačenje istoimene pripovetke Ive Andrića u izvođenju glumice Milice Janković, u režiji Tihomira Stanića. Akciju organizuju Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Kancelarija Ujedinjenih nacija u Srbiji.