Protesti u Srbiji ukazuju na smenu generacija koju Brisel više ne može da ignoriše

Foto: dzodan.com

Brisel – Odbijanjem da izvrši pritisak na predsednika Srbije Aleksandra Vučića, EU ohrabruje srpsku vladu i Brisel, ako je ozbiljan u pogledu podrške demokratiji na Zapadnom Balkanu, mora da osnaži narod Srbije a ne njegove autoritarne vladare.

To se navodi u analizi Karnegija Evropa.

Istraživačica Karnegija Iliriana Đoni, autorka teksta „Zašto EU mora da promeni kurs prema Srbiji“, smatra da su korekcije kursa EU prema Srbiji i Zapadnom Balkanu još moguće i da Unija mora da odluči da li će iskoristiti trenutak ili ponovo propustiti priliku.

Prema njenim rečima, Brisel mora da se vrati štapu (štap i šargarepa), posebno kada je reč o Srbiji. Naime, ignorisanje izborne prevare, potisikivanje medija i puzeći autoritarizam nije koristio ni Zapadnom Balkanu, ni EU.

S obzirom da Brisel želi da globalno projektuje snagu, tolerisanje erozije demokratije u svom dvorištu samo potkopava njegov kredibilitet„, navela je Đoni dodajući da ideja povezivanja fondova EU sa istinskim reformama, ali bez sprovođenja istih, ostaje besmislena.

EU bi takođe mogla da podrži napore da se zvaničnici optuženi za zločine pozovu na odgovornost, kao u slučaju napada u Banjskoj i izborne prevare.

Brisel treba i da daje prioritet kontinuranoj podršci Crnoj Gori i Kosovu jer mešanje Srbije u regionu nije stabilišući faktor nego prepreka napretku, istakla je istraživačica Karnegija.

Konačno, EU mora da prizna da Vučićev režim gubi legitimitet.

Nejasno je da li će Vučić uspeti da prebrodi ovu oluju – jačanjem represije, zaokretom na Rusiju, igrom „zavadi, pa vladaj„, ili će pokušati da povrati kredibilitet i legitimitet raspisivanjem vanrednih izbora.

Ono što je sigurno, istakla je Đoni, protesti u Srbiji ukazuju na smenu generacija koju Brisel više ne može da ignoriše.

Vlada Srbije u sadašnjem obliku, dodala je Đoni, nije strateški partner EU i Brisel, ako stvarno podržava demokratske vredosti, mora da se svrsta na stranu srpskog naroda a ne autoritarnih vladara.

Istraživačica Karnegija smatra da ovaj trenutak predstavlja retku priliku za EU da povrati svoju transformativnu moć u regionu. Ona je rekla da mladi ljudi mogu da poguraju region prema budućnosti usklađenoj sa dugoročnim strateškim interesima Brisela.

Međutim, kako se navodi, do sada je reakcija EU bila prigušena. Takođe, kao u slučaju rata u Ukrajini, EU rizikuje da je sustigne i zaseni manevrisanje Trampove administracije.

EU mora da odluči da li će iskoristi trenutak i podržati one koji zaista rade na zatvaranju poglavlja nestabilnosti ili će pustiti da joj izmakne još jedna prilika„, zaključila je Đoni, preneo je DES.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…