Pejović: U Srbiji je mnogo veća opasnost izgovoriti istinu, nego laž

Dragana Pejović

Beograd, 20. jun 2019. – Lažne vesti nisu samo neistine, već i svako prećutkivanje istine, izjavila je FoNetu predsednica Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije (UNS) Dragana Pejović.

Pejović poručuje da bi novinari i urednici, u skladu sa profesionalnim i etičkim standardima, javnost trebalo da informišu objektivno, pravovremeno i potpuno.

Ona je, za serijal Press Extra, ocenila da mehanizmi regulatornih tela nisu dovoljno efikasni, jer će izvesni mediji sa zadovoljstvom platiti kazne, zato što će na lažnim vestima zaraditi mnogo više.

Pejović je ukazala na problem funkcionisanja Regulatornog tela za elektronske medije (REM), koje ne reaguje kada je potrebno, ali je upozorila i da se novom Medijskom strategijom pokušava ukinuti Savez za štampu.

Prema njenom mišljenju, medijska pismenost podrazumeva razvoj kritičke svesti, visoko obrazovanje i izvesno poverenje u medije, ali je ono razbijeno, uz veliku pomoć interneta.

Internet nije samo prostor u kojem postoje društvene mreže gde svačije mišljenje može da postane kredibilno, nego je i prostor u kojem su ukinuti urednički standardi, predočila je Pejović.

Ona je novinarki Sandri Krstanović Živković rekla da bi medijsku pismenost trebalo, pre svega, vratiti u medije, dok se građanin jedino obrazovanjem može osposobiti za čitanje vesti.

Ako ste novinar velikih država i sila koje se deklarativno zalažu za brobu protiv lažnih vesti, Pejović je uverena da se istina može izneti samo ukoliko ne ugrožavate establišment tih država.

Država može da stane na put lažnim vestima tako što će prestati da ih širi. U tom slučaju, nestaće 50 odsto lažnih vesti„, predvidela je Pejović.

Ona se, međutim, kao novinarka nikada ne bi zalagala za regulaciju protoka informacija, jer smatra da je to uvek dobar način da se one kontrolišu, dodatno zloupotrebe i cenzurišu.

Kao primer, pomenula je SAD, gde se lažne vesti koriste kao izgovor da se uvede regulacija društvenih mreža.

Pejović napominje da je to „pretnja po slobodu govora“ i konstatuje da je na novinarima da se na individualnom i kolektivnom nivou vrate novinarskim standardima.

Prema njenom mišljenju, u Srbiji je mnogo veća opasnost izgovoriti istinu, nego laž.

Kredibilni sagovornici, kako je objasnila, često su anatemisani u medijim zato što se trude da govore istinu.

Govoriti istinu u Srbiji može, međutim, da bude jako bezopasno, ako onaj prema kome je istina usmerena proceni da je bolje prećutati odgovor, kako ona ne bi dobila širi publicitet„, zaključila je Pejović.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…