Valjevo – Inicijativa „Deca i mediji“ je nastala iz potrebe da, kao društvo, reagujemo na kontinuirano kršenje prava deteta u medijima i političkim aktivnostima, kažu iz organizacije „Prijatelji dece Srbije“.
Tabloidizacija medija, manjak profesionalizma i objektivnosti, drastično je dovela do pogoršanja medijskog izveštavanja čiji su najalarmantniji primeri pogodili i one najranjivije – decu.
Nesporna je činjenica da se prava deteta u medijima zloupotrebljavaju na razne načine.
Neadekvatno izveštavanje o deci dovodi do toga da su informacije o indentitetu deteta dostupne javnosti. Na taj način deca su dodatno ugrožena u sredini u kojoj živi, narušava se njihova privatnost i dostojanstvo. Naročito kada su deca žrtve, a deca koja su izvršila određena krivična dela za ceo život se obeležavaju kao nasilnici, kradljivci, i sl.
Neretko se dešava da se deca iskorišćavaju u ekonomskoj propagandi. Deca se se sve češće vide samo kao potrošači ili/i kao sredstvo zarade.
U poslednje vreme česta je pojava u medijima prikazivanje scena i instruktivnog ponašanja kada su u pitanju opasni i nedolični oblici prikazivanja dece. To je naročito uočljivo prilikom uključivanja dece u programe koja ih seksualizuju/komercijalizuju pod prividom nuđenja mogućnosti za kreativno izražavanje, kao i opasni sadržaji navodno prilagođeni deci kao što je nuđenje neadekvatnih dijetetskih programa, suplemenata, aktivnosti, itd.
S druge strane, na medijskoj sceni Srbije primetan je nedostatak adekvatnog sadržaja namenjenog deci.
Naime, televizije sa nacionalnom frekvencijom ne poštuju pravila programiranja sadržaja odnosno procenta programa za decu, kao i vremenski period emitovanja određenih programa koji nisu za decu.
Kada je reč o štampanim medijima, čest je slučaj da naslovne strane određenih izdanja nisu primerene deci, a na kioscima se nalaze upravo u visini njihovih očiju. Može se konstatovati da je u Srbiji potpuno obustavljena proizvodnja domaćeg obrazovnog i kulturnog programa za decu i porodicu ili adekvatnog zabavnog programa.
Ne treba zaboraviti i na izveštavanje medija o istupima političkih organizacija koje u svojim aktivnostima zloupotrebljavaju decu.
To se najčešće odnosi na situacije kada se deca uključe i upotrebe u aktivnostima koje nisu u njihovu korist, nego korist nekog drugog, bilo da je reč o pojedincu, ili stranci, koristoljublju, ili prestižu.
Na primer, mnogi političari uključuju decu u svoje predizborne kao i promotivne aktivnosti, fotografišu se sa njima, objavljuju na društvenim mrežama, a mediji to prenose. A to rade samo kako bi privukli pažnju odraslih i stekli njihovu naklonost.
I pored svega navedenog, postoje načini i mehanizmi kako i deca i roditelji odnosno staratelji mogu da reaguju u slučajevima kada primete da je došlo do povrede prava deteta u medijima.
U svakom slučaju, „Prijatelji dece Srbije“ i inicijativa „Deca i mediji“ su neke od prvih adresa na koje se treba obratiti.
Ovaj medijski sadržaj je realizovan u okviru projekta „Unapređivanje profesionalnih i etičkih standarda medija Kolubarskog okruga u izveštavanju o deci“ koji Prijatelji dece Srbije (PDS) sprovode u partnerstvu sa valjevskim udruženjem „Dijalog“.
Projekat je sufinansiran od strane Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
