U Srbiji 70 odsto kompanija ima usvojenu ESG strategiju

Foto: shutterstock.com

Beograd – U Srbiji 70 odsto kompanija ima usvojenu Strategiju zaštite životne sredine, društva i upravlјanja (ESG strategiju).

Jedan od pet ključnih izazova s kojima se suočavaju kompanije je ograničena vidljivost i kontrola nad emisijama u lancu snabdevanja.

To su pokazali rezultati analize „Uvidi o politikama i aktivnostima kompanija u oblasti ESG-a i održivosti“ koju je sprovela Američka privredna komora u Srbiji.

Viši menadžer u ESG timu kompanije EY Danko Kalkan istakao je i da je 81 odsto kompanija koje su učestvovale u istraživanju izjavilo da integriše ESG faktore u svoje poslovanje, ali da su neki od glavnih izazova pri formulisanju tih strategija nedostatak kapaciteta u pogledu ljudskih resursa i budžeta potrebnih za praćenje kao i da će glavne oblasti investiranja u narednom periodu biti obuka i edukacija zaposlenih.

Glavni razlozi za bavljenje temama ESG-a i održivosti koje kompanije navode su sticanje konkurentske prednosti i jačanje odnosa sa kupcima„, rekao je Kalkan.

Prve tri prioritetne teme koje kompanije prepoznaju kao izazove, smanjenje GHG gasova sa efektom staklene bašte, energetska efikasnost i upravljanje otpadom„, dodao je Kalkan.

Klimatolog Vladimir Đurđević izneo je podatak da je Srbija u godinama kada su se dogodile ekstremne suše ili poplave imala najmanji rast BDP i da je u tim, kako navodi, lokalnim šokovima nastala šteta od sedam do osam milijardi dolara.

Današnja vrednost BDP u Srbiji je za oko 10 odsto manje nego što bi bila da nije bilo ovih šokova. To je najočigledniji primer koliko klimatske promene utiču čak i na naš svakodnevni život„, naveo je Đurđević.

Đurđević dodaje da postoje dve opcije u zagrejavanju planete, a to su da se zagreje za jedan ili četiri stepena, pri čemu bi zagrevanje od 4 stepena izazvalo da se osam puta u toku dekade desi suša što se, prema njegovim rečima, desilo u 2024. godini.

Direktorka Svetske fondacije za prirodu WWF Nataša Kalauz naglasila je da je preko 50 odsto globalnog BDP u ovom trenutku u direktnoj korelaciji sa stanjem na planeti i u prirodi.

Ovo više nije tema koja se ne tiče poslovnog sektora. Firme same prijavljuju da stanje u prirodi i klimatske promene utiču direktno na njihovo poslovanje kroz finansijske gubitke. Mi iz WWF smatramo da je poslovni sektor važan u pokretanju pozitivne budućnosti u prirodi„, rekla je Kalauz.

Kalauz je zaključila da je cilj na globalnom nivou da 2030. bude zaštićeno 30 odsto Zemljine površine, a da Srbija trenutno pod zaštitom ima samo 6 odsto teritorije i na kraju svog izlaganja istakla da na svakih sat vremena izumre jedna životinjska vrsta na zemlji.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…