Ratifikacijom Minamata konvencije smanjuje se trgovina živom u Srbiji

Foto: shutterstock.com

Beograd – Zakon o potvrđivanju Minamata konvencije o živi, koji je Skupština Srbije usvojila na inicijativu Privredne komore Srbije (PKS), omogućiće smanjenje i prestanak snabdevanja i trgovine živom.

Pored toga, time se i smanjuje emisija i ispuštanja žive u životnu sredinu, saopštila je PKS.

Sekretar Udruženje za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala PKS Dragan Stevanović je ocenio da će ratifikacija omogućiti Srbiji pristup međunarodnim fondovima za sanaciju kontaminiranih lokacija i upravljanje otpadom koji sadrži živu.

Prema njegovim rečima dva glavna projekta uključuju dekomisiju hlor-alkalnih postrojenja u Pančevu i Kruševcu, kao i bezbedno zbrinjavanje otpada što će smanjiti rizik od emisije žive i doprineti rešavanju problema industrijskog i medicinskog otpada.

Ratifikacija je veliki uspeh za Srbiju i korak ka rešavanju dugogodišnjih problema sa živom a rezultat je zajedničkog rada svih zainteresovanih strana i važan za budućnost životne sredine i zdravlje stanovništva„, rekao je on.

Potvrđivanje Minamata konvencije omogućava korišćenje grantova iz programa Globalnog ekološkog fonda (GEF).

U okviru GEF-8 programa obezbeđeno je 346 miliona dolara za period od 2023. do 2026. godine, dostupnih zemljama potpisnicama Konvencije.

Nacionalni inventar emisija žive ukazuje da je energetski sektor najveći izvor emisija žive u Srbiji, sa više od 52 odsto emisija koje potiču iz termoelektrana. Ostali izvori uključuju stomatološki i medicinski otpad, kao i metalurške procese.

Ratifikacija će omogućiti modernizaciju termoelektrana i uvođenje postrojenja za odsumporavanje, što će doprineti smanjenju zagađenja i usklađivanju sa evropskim standardima„, istakao je Stevanović.

Srbija je Minamata konvenciju potpisala 2014. godine, a inicijativu za ratifikaciju Privredna komora Srbije je pokrenula prošle godine.

Konvencija predstavlja prvi međunarodni akt koji reguliše upotrebu supstance štetne po zdravlje i životnu sredinu. Do juna 2023. godine ratifikovalo ju je 139 zemalja i Evropska unija.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…