Najčešći oblici kršenja ljudskih prava u Srbiji su diskriminacija i društveno nasilje nad manjinama, maltretiranje novinara i pritisak na njih radi autocenzure, a uz to i korupcija kao "sistemski problem", neefikasno pravosuđe i problemi zaposlenih, posebno u privatnom sektoru, objavio je američki Stejt department.
U godišnjem izveštaju za 2013. Stejt department ukazuje na korupciju u zdravstvu, obrazovanju, policiji, i konstatuje da se zbog neefikasnog pravosuđa sudski postupci otežu i odlažu, a osumnjičeni dugo borave u pritvoru pre početka suđenja. Ostali problemi su maltretiranje aktivista za ljudska prava, LGBT osoba i njihovih organizacija, pojedinaca i grupa koje kritikuju vlast.
Stejt department ukazuje i na fizičko zlostavljanje lica u pritvoru, na nepostojanje dugoročnih rešenja za veliki broj raseljenih lica, navodi i nasilje nad ženama, decom i invalidima, krijumčarenje ljudi.
U izveštaju se konstatuje "nedovoljna transparentnost medijskog vlasništva, opstajanje državnog vlasništva u medijima, pretnje novinarima i napadi na njih".
Većina medija jeste nezavisna i u privatnom vlasništvu, ali država i dalje ima krupne medijske resurse, a privatizacija lokalnih medija nije završena, piše u izveštaju.
Pozivajući se na izveštaj Fridom Hausa, Stejt department pominje fizičke i verbalne napade na novinare i vandalizam, a navodi nerešena ubistva Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića iako je Vlada osnovala Komisiju za istragu zločina nad novinarima.
Opširnije o godišnjem izveštaju Stejt departmenta možete pročitati na portalu euractiv.rs.