Protest kragujevačkih novinara pod nazivom „Samo po zakonu“ održan je 10. juna sa početkom u 11 sati ispred Skupštine grada. Razlog okupljanja je činjenica da Skupština grada Kragujevca nije ispunila odredbe Zakona o informisanju i dve godine nije raspisala konkurs za sufinansiranje medijskih sadržaja od javnog interesa.
U te dve godine nijedan kragujevački medij nije dobio novac na osnovu projektnog finansiranja. Zanimljivo je da je protest zakazan u vreme održavanja konstitutivne sednice Skupštine na kojoj se bira novo rukovodstvo, kako bi nove odbornike upoznali sa stanjem u medijima. O problemima tamošnjih medija ispred Skupštine govorili su predstavnici udruženja novinara, nevladinih organizacija i sami novinari.
Od usvajanja novog zakona o informisanju i medijima u avgustu 2014. godine, jedini način da se budžetski novac dodeli medijima jest projektno sufinansiranje, dakle mediji konkurišu svojim projektima na javni poziv koji raspisuju lokalne samouprave, komisija formirana od medijskih stručnjaka na predlog novinarskih i medijskih udruženja odlučuje koliko su projekti kvalitetni, koliko je budžet opravdan i na osnovu toga dodeljuju medijima. Grad Kragujevac od usvajanja ovog zakona nije sproveo takav konkurs iako je budžetom redovno opredeljivao novac za te namjene, Bojana Vlajović Savić, novinarka Televizije Kanal 9 za Fairpress.
Naime, kragujevački novinari, dopisnici i predstavnici redakcija su 16. maja uputili gradonačelniku Kragujevca Radomiru Nikoliću pitanje hoće li grad Kragujevac raspisati konkurs za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja radi ostvarivanja javnog interesa? Kako se gradonačelnik oglušio na ovo pitanje, kragujevački mediji poslali su 27. maja državnim organima i medijskim udruženjima Otvoreno pismo u kojem su naglasili da su svi razumni rokovi za ovu zakonom definisanu obavezu gradske vlasti već istekli i kako se nije oglasila nijedna nadležna gradska služba, ni Radomir Nikolić, ni bilo ko od njegovih saradnika. Nadalje, u pismu je objašnjeno stanje u kojem se nalaze kragujevački mediji, kao i odnos gradske vlasti prema novinarima. S obzirom da nikakav odgovor nije stigao, novinari su svoje nezadovoljstvo odlučili iskazati protestom.
Novinarka lokalne televizije Kanal 9 koja je takođe pogođena odnosom gradske uprave prema medijima, Vlajović Savić za Fairpress se osvrnula na poražavajuće stanje medija u Kragujevcu naglasivši da pitanje finansiranja možda najbolje govori o odnosu gradske vlasti prema medijima i činjenici da gradonačelnik na sve načine izbegava novinare, ne želi davati izjave ni na jednu temu, odbija gostovati u emisijama i sve novinare dovodi u problem da se bave svojim poslom na valjan način.
Grad Kragujevac, na čelu sa Radomirom Nikolićem (sin predsednika Srbije) od usvajanja Zakona o javnom informisanju i medijima, nije sproveo konkurs za sufinansiranje javnog interesa u informisanju, iako su budżetom opredeljena značajna sredstva za te namene. To je većinu medija u Kragujevcu, pre svega one najveće, dovelo pred gašenje. To je poražavajuće, naročito zbog činjenice da je Kragujevac “kolevka srpskog novinarstva”, jer su u našem gradu 1834. štampane prve novine u Srbiji.
Kako da osigurate pravovremeno i objektivno informisanje, kada se najodgovorniji čovek u gradu neće pojavljivati u medijima, iako ga zakon na to obavezuje. Dakle, nije sporno samo finansiranje, već uopšte odnos prema medijima. Bitno je reći da imamo podršku većine novinarskih i medijskih udruženja, nevladinih organizacija iz Kragujevca, pojedinih sindikata i mnogih pojedinaca.
Velik broj lokalnih samouprava u Srbiji kršio je medijske zakone pri raspisivanju konkursa za sufinansiranje javnog interesa u sferi informisanja, a mnoge od njih nisu ni raspisale konkurse.
O tom problemu govori publikacija „Bela knjiga konkursnog sufinansiranja javnog interesa u sferi javnog informisanja“ koja sadrži analizu i druge rezultate jednogodišnjeg monitoringa ovog procesa (april 2015.- april 2016. godine) od strane Koalicije novinarskih i medijskih udruženja, a koja je objavljena u okviru projekta “Biti ili ne biti za medijsku reformu u Srbiji – nadgledanje projektnog sufinansiranja medija”, kog su podržale Ambasada Velike Britanije i Ambasada Australije u Srbiji.
U analiziranom periodu, na nivou lokalnih samouprava, Pokrajine i Republike raspisano je ukupno 212 konkursa, čija vrednost prelazi dve milijarde dinara. Od ukupno 167 lokalnih samouprava, konkurse od početka primene zakona pa do kraja posmatranog perioda nisu raspisale 42 lokalne samouprave. Na nivou lokalnih samouprava, ukupno je raspisan 191 konkurs, ukupne vrednosti 1.423.184.634 dinara, a od ukupno 191 raspisanog konkursa nešto manje od petine bilo je protivzakonito po samom sadržaju. U više od polovine konkursa, rešenja o dodeli sredstava nisu objavljena na stranici organa vlasti te u najvećim gradovima postoje i najveći problemi u kršenju medijskih zakona kada je reč o procesu konkursnog sufinansiranja. Kao najveće probleme u publikaciji se naglašava nedorečena zakonska regulativa, nedovoljna transparentnost procesa, nedostatak evaluacije odobrenih projekata i samog procesa, kao i nepostojanje sankcija za organe nadležne za poslove javnog informisanja u slučaju kršenja zakona.
Autorka: Ivana Horvatek
Izvor:fairpress.eu