Evropska komisija predložila postepeno uvođenje Sistema ulaska/izlaska (EES)

Foto: europe.eu

Brisel – Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES).

Države članice EU i rok od imaju rok od šest meseci za njegovu primenu.

Građani Srbije će u većini slučajeva biti podložni ovom sistemu kada prelaze granice EU, a kako se navodi u saopštenju Evropske komisije.

Reč je o najsavremenijem IT sistemu koji će digitalno beležiti ulaske i izlaske, podatke iz pasoša, otiske prstiju i slike lica ljudi koji nisu državljani EU, a koji putuju radi kraćeg boravka u neku od članica EU ili Šengenskog prostora.

Uskoro će Evropa morati da aktivira najsavremeniji digitalni sistem upravljanja granicom na svetu, Sistem ulaska/izlaska. To će biti velika prekretnica u naporima Unije da unapredi bezbednost granica, znajući ko ulazi i ko izlazi sa teritorije Unije„, rekla je izvršna potpredsednica Komisije za tehnološki suverenitet, bezbednost i demokratiju Hena Virkunen.

Ona je dodala da se ovim predlogom omogućava državama članicama da postepeno uvedu novi sistem kako bi osigurali da on od prvog dana funkcioniše nesmetano i bezbedno i pozvala zakonodavce da se o tome brzo dogovore.

Komesar za unutrašnje poslove i migracije Magnus Bruner rekao je da će omogućavanje državama članicama da postepeno uvedu novi sistem osigurati da on neometano funkcioniše od prvog dana.

Moramo znati ko ulazi i izlazi iz EU. Da bismo poboljšali bezbednost i efikasnost graničnih prelaza, postavljamo IT sisteme sa inovativnim tehnologijama. Sistem ulaska/izlaska je veliki korak ka integrisanijem i sveobuhvatnijem upravljanju granicom„, ocenio je Bruner.

U saopštenju Evropske komisije napominje se da će sistem olakšati putovanja, modernizovati upravljanje spoljnim granicama, smanjiti prevare u vezi sa identitetom, omogućiti identifikaciju osoba koje prekorače trajanje vize, i ojačati bezbednost šengenskog prostora.

Sistem će omogućiti i automatizaciju graničnih kontrola, postepeno ubrzavanje graničnih procedura i poboljšaće isustvo putnika, dodaje se u saopštenju.

To je kamen temeljac arhitekture interoperabilnosti koja omogućava da svi granični i bezbednosni informacioni sistemi komuniciraju zajedno„, poručuje se u saopštenju.

Predlog Evropske komisije, kako se napominje, omogućava državama članicama da postepeno iskoriste mnoge prednosti i mogućnosti sistema, dok graničnim vlastima i industriji transporta daje više vremena da se prilagode novim procedurama.

Ovaj predlog će sada biti dostavljen Evropskom parlamentu i Savetu radi usvajanja, a nakon toga će uredba o ovom sistemu stupiti na snagu, što će omogućiti državama članicama da počnu sa pripremama za postepeno uvođenje sistema.

Uvođenje sistema EES je više puta odlagano, a ovaj sistem razlikuje se od od Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji bi, prema ranijim najavama, trebalo da stupi na snagu sledeće godine i koji će zahtevati od zainteresovanih putnika da popune kratak formular, a podnošenje zahteva za ETIAS putnu dozvolu koštaće sedam evra.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…