Netransparentan i neuređen sistem budžetskog finansiranja medija u Srbiji ugrožava ravnopravan tretman medija na tržištu, omogućava takozvanu "meku" cenzuru i sprečava razvoj slobodnih i nezavisnih medija, ocenjuje se u istraživanju Centra za međunarodnu pomoć medijima(CIMA).
Konstatuje se da je srpska medijska scena pluralistička ako se uzme u obzir broj i vrsta medija, ali da mnogi mediji nisu ni ekonomski ni politički nezavisni od države. Budžetska sredstva se putem "meke", odnosno indirektne cenzure koriste kako bi se podsticalo pozitivno izveštavanje o aktivnostima zvaničnika ili plasirali politički interesi, navodi se u istraživanju i predlaže da se sva budžetska sredstva namenjena medijima okupe u opšti fonda za medije koji bi nadzirala nezavisna komisija.
Mehanizmi finansiranja medija iz budžeta u Srbiji koriste se za indirektnu, "meku" cenzuru koju je teško uočiti a čiji je cilj da se podstakne pozitivno izveštavanje o zvaničnicima i njihovim aktivnostima i kazne kritički nastrojeni mediji, navodi se istraživanju koje je u CIMA objavila u saradnji sa Svetskim udruženjem novina i novinarskih izdavača (WAN-IFA).
Ceo tekst možete pročitati na portalu euractiv.rs.