Osnovna karakteristika funkcionisanja Vlade Srbije u prvih 100 dana je stalna nestabilnost za privredu, zbog čestih izmena nacrta zakona i dokumenata, ocenila je Jelena Bojović iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) u debati BIRN o 100 dana rada Vlade Srbije.
Nestabilnost se ogleda u promeni tri ministra privrede, finansija u proteklih godinu dana, tri nacrta zakona o planiranju i izgradnji i dva nacrta zakona o radu, objasnila je ona. Bojović je rekla da privreda očekuje stabilnost poslovnog okruženja i da pozdravlja izmene Zakona o radu, ali njime nije uređen lizing radne snage, a ništa nije učinjeno ni u borbi protiv sive ekonomije.
Prema njenim rečima, dobro je što su usvojeni zakoni o privatizaciji i stečaju kako bi se otvorio prostor za nova ulaganja. Bojović je rekla da je problem nedostatak javne rasprave o zakonima, nemogućnost ranog uvida u tekst buućeg propisa. Ona je ukazala i na problem sa parafiskalnim nametima, navodeći da su u proteklih godinu dana uvedena 384 takva nameta, iako je reformom iz 2011. godine ukinuto 138. Bojović smatra da bi trebalo smanjiti oporezivanja zarada i uvesti progresivnu stopu, najmanju za najmanje plate i nešto veću za visoke iznose, a tako bi se i broj zaposlenih iz crne ili sive zone prevodio u legalne tokove.
Kolumnista Peščanika i urednik u izdavačkoj kući "Fabrika knjiga" Dejan Ilić ukazao je da se o Vladi Srbije ne može govoriti u normalnoj situaciji, jer ona sama proizvodi vanredne okolnosti u kojima funkcioniše. Ovo nije 100 dana Vlade Srbije, već smo ušli u treću godinu mandata, ocenio je Ilić, koji je govorio o učinku u sistemu obrazovanja. Ilić je objasnio da je prosveta trom sistem i ne može se mnogo uraditi za 100 dana, a i ako se nešto učini, rezultati nisu tako vidljivi.
Nije urađeno ništa u tom sistemu, ali to je i dobro kada se pogleda šta su uradili u drugim oblastima, ocenio je Ilić, koji je kao dva gafa ministra prosvete Srđana Verbića naveo njegove reakcije na test male mature i afere sa lažnim doktoratima.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbije rekao je da je teza o Vladi kontinuiteta samo delimično tačna, jer sadašnja Vlada, za razliku od bivših, nema izgovor koalicije i ucenjivačkog kapaciteta malih stranaka. Odgovornost za loše učinjeno ili dobro koje nije učinjeno je veće kod ove Vlade, rekao je Nenadić i ukazao da je, po njemu, najveći problem netransparentno poslovanje Vlade sa stranim investitorima. Nenadić je istakao da se tu radi o međudržavnim ugovorima, koji su iznad domaćih zakona, ali da se ne radi samo o Er Srbiji, zemlji u Bačkoj ili Beogradu na vodi, već i nekim sporazumima ranijih vlada.
Strogi zakoni i propisi koje smo donosili, zakon o javno-privatnom partnerstvu i javnim nabavkama važiće samo za neke manje važne slučajeve, ukazao je Nenadić.
Govoreći o borbi protiv korupcije, Nenadić je rekao da nije posao Vlade da najavljuje hapšenja i istrage, a to je bio slučaj i napomenuo da njemu i dalje nisu jasne smene u policiji i da li je to i kako imalo efekte na borbu protiv korupcije. Nenadić je dodao da pozdravlja usvojene medijske zakone, da je nacrt zakona o zaštiti uzbunjivača bolji nego prošli, ali ne i dovoljno dobar.
Predrag Stojčić iz organizacije "Srbija u pokretu" rekao je da je zdravstveni sistem u vanrednoj situaciji zbog poplava funkcionisao, da je počelo rešavanje problema sa listama čekanja i da Republički fond za zdravstveno osiguranje funkcioniše. On je, međutim, kao problem naveo što su doprinosi za zdravstvo smanjeni sa 12 na 10 odsto, a to je šestina ukupnog budžeta zdravstva koje je uzeto.
Snimak konferencije možete pogledati na MC Web televiziji.
Izvor: Fonet/Medija centar Beograd