Beograd – Na većini prostora u Srbiji, za koje je Ministarstvo rudarstva i energetike dalo dozvole za istraživanja ruda i dragocenih metala, nikad neće biti ni otvoreni rudnici.
Ta vrsta biznisa kroz finansijske operacije koje sežu do međunarodnih berzi pojedinim akterima i dalje ostavlja mogućnost za zaradu.
Ako biste od Ministarstva rudarstva i energetike dobili dozvolu za istraživanje na terenu za koje verujete da je bogat rudom, verovatnoća da ste u pravu je svega jedan odsto.
Pa ipak, uprkos i ovako malim šansama, više od 5.000 kvadratnih kilometara teritorije Srbije se zvanično vode kao istražna područja, njih oko 200. Primeni li se ranija analogija, na celom ovom prostoru, za okvirno deceniju i po, biće otvoren jedan ili dva rudnika, procene su stručnjaka iz geologije.
Ovaj, u najvećem broju slučajeva pesimističan krajnji ishod za one koji se upuste u poduhvat traganja za dragocenim metalima u Srbiji i dalje nije smetnja za ekspanziju biznisa geoloških istraživanja kod nas u poslednjoj deceniji.
Razlog za to je što postojeći zakonski okvir u Srbiji daje mogućnost za razne vrste složenih finasijskih špekulacija, kad je reč o rudarskim istraživanjama, uz pomoć kojih oni koji investiraju u taj posao dobijaju mogućnost da na kraju zarade od preprodaje firmi koje imaju licence za istraživanja.
Kako je već BIRN pisao, prelomna godina bila je 2015, kad je izmenjen Zakon o rudarskim i geološkim istraživanjima, čime je investitorima olakšana procedura za dobijanje dozvola i istraživanje ruda u Srbiji.
Tekst Miodraga Markovića, u celosti, možete pročitati na portalu birn.rs.