Svaki deseti građanin misli da spoljopolitički kurs Srbije treba da bude potpuno pro-EU i prozapadni

Evropske integracije
Foto: shutterstock.com

Vašington – Podrška članstvu u EU opada u Srbiji, a više od trećine građana smatra da bi zemlja u spoljnoj politici trebalo da bude uglavnom ili potpuno okrenuta Rusiji.

To pokazuje novo istraživanje Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) u zemljama Zapadnog Balkana.

Svaki 10. građanin misli da spoljopolitički kurs Srbije treba da bude potpuno pro-EU i prozapadni, najveći broj ispitanika je protiv bilo kakve saradnje s NATO, a za rat u Ukrajini najviše krive Zapad, dok samo 6% smatra da je Rusija odgovorna.

Ako bi referendum o pridruživanju EU bio održan danas, većina građana svih zemalja Zapadnog Balkana osim Srbije bi glasala za.

Članstvo u EU bi podržalo 40% građana Srbije, manje nego prema istraživanju sprovedenom 2022, pre početka ruske invazije na Ukrajinu (44%).

Protiv članstva bi glasalo 34% ispitanika, 4% više nego pre dve godine.

U Severnoj Makedoniji i BiH bi za članstvo glasalo 68%, Crnoj Gori 79%, na Kosovu 89% i u Albaniji 92%.

Podrška članstvu je za dve godine pored Srbije opala samo još u BiH, za 8%.

Postoji snažna želja širom Balkana za jačanjem ekonomskih veza sa zapadnim ekonomijama i pridruživanjem EU. Ova široka podrška pokazuje da ljudi u regionu veruju da dalja integracija u EU može da pomonge u postizanju održivog prosperiteta„, izjavio je direktor IRI za Evropu Pol Makarti.

Većina građana Srbije (54%) ne misli da je EU ozbiljna u svojoj nameri da ponudi članstvo zemljama Zapadnog Balkana, dok u to veruje najviše građana Kosova (62%) i Crne Gore (59%).

Prema istraživanju, samo u Srbiji najviše ispitanika (49%) misli da je invazija Rusije na Ukrajinu poptuno ili donekle opravdana, dok u ostalim zemljama Zapadnog Balkana većina misli suprotno.

Rusko delovanje u Ukrajini je potpuno ili donekle neopravdano za 37% ispitanika u Srbiji, 53% u Severnoj Makedoniji, 61% u Crnoj Gori, 65% u BiH, 72% na Kosovu i 82% u Albaniji.

Samo 6% učesnika istraživanja u Srbiji misli da je Rusija najviše odgovorna za rat, dok 43% za to krivi Zapad, 10% Ukrajinu, a 36% smatra da su sve strane odovorne.

Najveći broj ispitanika u Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori veruje da odgovornost snose sve strane, a u BiH, Albaniji i na Kosovu za rat najviše krive Rusiju.

Iako su ovi brojevi uglavnom pozitivni, odgovori u Srbiji su zabrinjavajući. Ako su mir i bezbednost dugoročni ciljevi na Balkanu, bolja opcija za Srbiju je da odbaci ruske ponude i izgradi jače veze sa Zapadom„, rekao je Makarti.

Na pitanje kakav bi spoljopolitički kurs njihove zemlje trebalo da bude, 31% ispitanika u Srbiji je reklo da bi trebalo da bude jednako okrenut Zapadu i Rusiji, 27% da treba da bude proruski uz zadržavanje odnosa sa EU i Zapadom, a 14% da treba da bude prozapadni ali da se održe veze s Rusijom.

U Srbiji je u odnosu na druge zemlje regiona najviše ispitanika koji podržavaju samo prorusku spoljnu politiku (12%) i najmanje onih koji podržavaju politiku samo orijentisanu ka EU i Zapadu (10%).

Velika većina građana Kosova (87%) i Albanije (82%) smatra da spolja politika treba da bude isključivo okrenuta EU i Zapadu, a isto misli i 39% ispitanika u BiH, 36% u Crnoj Gori i 31% u Severnoj Makedoniji.

U Srbiji je takođe najmanja podrška punom članstvu u NATO (3%), a najveća je na Kosovu (88%) i u Albaniji (85%).

Petina ispitanika je reklo da Srbija treba da bliže sarađuje s tom vojnom alijansom ali da ne bude članica, 30% podržava više komunikacije ali bez saradnje, a 39% je protiv bilo kakvih odnosa s NATO.

Rusija je najvažniji saveznik Srbije prema mišljenju 46% ispitanika, zatim Kina (14%) i Mađarska (5%), dok su najveća pretnja SAD (36%), Albanija (18%) i Kosovo (10%).

Srbiju kao najveću pretnju svojoj zemlji vidi najviše ispitanika na Kosovu, u Albaniji i BiH, a kao najvažnijeg saveznika u Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori.

U istraživanju sprovedenom od 2. februara do 5. marta učestvovalo je više od 7.000 ljudi, preneo je DES.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…