Objavljen „Vodič kroz normativni okvir za ostvarivanje prava deteta“

Foto: pixabay.com

Beograd –  Stalna konferencija gradova i opština je, u saradnji sa UNICEF Srbija,  objavila „Vodič kroz normativni okvir za ostvarivanje prava deteta“.

Reč je o publikaciji koja je, između ostalog, namenjena zaposlenima u jedinicama lokalne samouprave koji rade na poslovima koji su u vezi sa ostvarivanjem prava deteta.

Ovim vodičem se istovremeno izlazi u susret iskazanim potrebama zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave koji su učestvovali u akreditovanoj obuci „Ostvarivanje prava deteta”, koju je Stalna konferencija gradova i opština Srbije sprovela tokom 2023. i 2024. godine, da se u okviru jednog dokumenta predstave prava i odgovornosti jedinica lokalne samouprave definisane nacionalnim normativnim okvirom u oblastima od značaja za obezbeđivanje, ostvarivanje i zaštitu prava deteta, a kojima se doprinosi ostvarivanju prava deteta garantovanih Konvencijom o pravima deteta.

U prvom delu Vodiča predstavljene su opšte informacije o Konvenciji o pravima deteta i obavezama koje je Republika Srbija preuzela njenom ratifikacijom 1990. godine.

U okviru ovog odeljka posebna pažnja je posvećena pravima deteta koja predstavljaju principe na kojima se zasniva obezbeđivanje, ostvarivanje i zaštita prava deteta, a to su – pravo na opstanak i razvoj, nediskriminacija, participacija i najbolji interes deteta.

Ostala prava iz Kataloga prava su, radi preglednosti, razvrstana u 4 grupe: građanska i politička prava, prava na obrazovanje, slobodno vreme, rekreaciju i kulturne aktivnosti; prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, pravo na porodičnu sredinu i alternativnu brigu o detetu i prava dece u posebnim situacijama.

Za svaku od ovih grupa prava u posebnim odeljcima dati su kratak prikaz i analiza osnovnih zakona kojima se ova prava obezbeđuju, ostvaruju i štite, sa posebnim fokusom na nadležnosti jedinica lokalne samouprave za njihovo sprovođenje.

Navedeni prikaz ima svrhu da predstavnicima jedinica lokalne samouprave ukaže na to kojim kapacitetima, merama i uslugama treba da izađu u susret svojim nadležnostima, bez obzira na to da li je reč o izvornim ili poverenim poslovima u oblastima od značaja za ostvarivanje prava deteta.

Poseban deo Vodiča je posvećen predstavljanju inicijative koju su 1996. godine pokrenuli UNICEF i UN Habitat, a koja, između ostalog, sadrži standarde koje lokalne samouprave treba da dostignu kako bi stekle status „grada prijatelja porodice”.

Kako bi lokalne samouprave procenile u kojoj meri su njihovi gradovi dostigli međunarodne, ali i nacionalne standarde u obezbeđivanju, ostvarivanju i zaštiti prava deteta, u završnom delu Vodiča je priložen upitnik za samoprocenu, čija je svrha da ukaže jedinicama lokalne samouprave na pravce daljeg unapređivanja.

Vodič je prioritetno namenjen izabranim, postavljenim i zaposlenim licima u jedinicama lokalne samouprave, kao i zaposlenima u lokalnim ustanovama obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite, kulture i sporta, ali i udruženjima koja zagovaraju ostvarivanja prava deteta u lokalnoj zajednici.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…