Beograd – Stalna konferencija gradova i opština je, u saradnji sa UNICEF Srbija, objavila „Vodič kroz normativni okvir za ostvarivanje prava deteta“.
Reč je o publikaciji koja je, između ostalog, namenjena zaposlenima u jedinicama lokalne samouprave koji rade na poslovima koji su u vezi sa ostvarivanjem prava deteta.
Ovim vodičem se istovremeno izlazi u susret iskazanim potrebama zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave koji su učestvovali u akreditovanoj obuci „Ostvarivanje prava deteta”, koju je Stalna konferencija gradova i opština Srbije sprovela tokom 2023. i 2024. godine, da se u okviru jednog dokumenta predstave prava i odgovornosti jedinica lokalne samouprave definisane nacionalnim normativnim okvirom u oblastima od značaja za obezbeđivanje, ostvarivanje i zaštitu prava deteta, a kojima se doprinosi ostvarivanju prava deteta garantovanih Konvencijom o pravima deteta.
U prvom delu Vodiča predstavljene su opšte informacije o Konvenciji o pravima deteta i obavezama koje je Republika Srbija preuzela njenom ratifikacijom 1990. godine.
U okviru ovog odeljka posebna pažnja je posvećena pravima deteta koja predstavljaju principe na kojima se zasniva obezbeđivanje, ostvarivanje i zaštita prava deteta, a to su – pravo na opstanak i razvoj, nediskriminacija, participacija i najbolji interes deteta.
Ostala prava iz Kataloga prava su, radi preglednosti, razvrstana u 4 grupe: građanska i politička prava, prava na obrazovanje, slobodno vreme, rekreaciju i kulturne aktivnosti; prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, pravo na porodičnu sredinu i alternativnu brigu o detetu i prava dece u posebnim situacijama.
Za svaku od ovih grupa prava u posebnim odeljcima dati su kratak prikaz i analiza osnovnih zakona kojima se ova prava obezbeđuju, ostvaruju i štite, sa posebnim fokusom na nadležnosti jedinica lokalne samouprave za njihovo sprovođenje.
Navedeni prikaz ima svrhu da predstavnicima jedinica lokalne samouprave ukaže na to kojim kapacitetima, merama i uslugama treba da izađu u susret svojim nadležnostima, bez obzira na to da li je reč o izvornim ili poverenim poslovima u oblastima od značaja za ostvarivanje prava deteta.
Poseban deo Vodiča je posvećen predstavljanju inicijative koju su 1996. godine pokrenuli UNICEF i UN Habitat, a koja, između ostalog, sadrži standarde koje lokalne samouprave treba da dostignu kako bi stekle status „grada prijatelja porodice”.
Kako bi lokalne samouprave procenile u kojoj meri su njihovi gradovi dostigli međunarodne, ali i nacionalne standarde u obezbeđivanju, ostvarivanju i zaštiti prava deteta, u završnom delu Vodiča je priložen upitnik za samoprocenu, čija je svrha da ukaže jedinicama lokalne samouprave na pravce daljeg unapređivanja.
Vodič je prioritetno namenjen izabranim, postavljenim i zaposlenim licima u jedinicama lokalne samouprave, kao i zaposlenima u lokalnim ustanovama obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite, kulture i sporta, ali i udruženjima koja zagovaraju ostvarivanja prava deteta u lokalnoj zajednici.