Mreža SafeJournalists raspisala konkurs za medije i OCD

Foto: Dijalog Net

Beograd – Mreža SafeJournalists  objavila je poziv za dodelu finansijske podrške (malih grantova) organizacijama civilnog društva i medijskim organizacijama u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji i na Kosovu.

Mreža SafeJournalists je od 2015. godine usredsređena na unapređenje bezbednosti novinara i slobode medija na Zapadnom Balkanu,

Glavni cilj finansijske podrške trećim stranama je povećanje kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva (OCD) i medijskih organizacija kako bi postale kontakt tačke Mreže SafeJournalists za praćenje i izveštavanje o kršenjima bezbednosti novinara na lokalnom nivou.

Opšti cilj ovog poziva je unapređenje pristupa pravima za novinare (sa fokusom na lokalne novinare i novinarke) kroz jačanje kompetencija lokalnih organizacija u zajednici za otkrivanje i prijavljivanje kršenja prava novinara.

Specifični cilj ovog poziva je informisanje i edukacija lokalnih novinara o njihovim pravima i mehanizmima za njihovo ostvarivanje.

Nakon objave javnog poziva, organizacije civilnog društva (OCD) i medijske organizacije biće odabrane na osnovu jednostavnih upitnika koji su kreirani s ciljem procene njihovih kapaciteta za realizaciju projektnih aktivnosti i postizanje očekivanih rezultata.

Pet nacionalnih evaluacionih komisija će izabrati najmanje 35 organizacija koje će ući u sledeću fazu prijave. Izabrane organizacije će potom biti pozvane da popune kompletne prijavne obrasce.

Finansijska podrška (grantovi) biće dodeljena organizacijama civilnog društva i medijskim organizacijama koje promovišu i zagovaraju bezbednost novinara i slobodu medija na Zapadnom Balkanu. Od ukupno 35 organizacija odabranih u prvoj fazi, grant će dobiti njih 25 do 30.

Planirano je sprovođenje kombinacije mentorskih i monitoring poseta svim korisnicima grantova, uz dodatne dane predviđene za onlajn mentorstvo i monitoring.

Korisnici grantova će, pored toga, imati na raspolaganju dodatni ekspertski dan namenjen osmišljavanju i realizaciji kampanja na društvenim mrežama kao obaveznom delu njihovih projekata.

Na početku realizacije projekata finansiranih malim grantovima, organizacije članice Mreže SafeJournalists će održati radionice sa odabranim organizacijama kako bi im prenele znanja o pravnom okviru za zaštitu novinara, mehanizmima za prijavu slučajeva napada na novinare, metodama praćenja i evidentiranja slučajeva, kao i provere podataka.

Pored toga, organizacije članice Mreže SafeJournalists izradiće obrasce za izveštaje o stanju, a korisnici grantova će biti upoznati sa metodologijom i koracima za izradu tih izveštaja.

Na poziv se prijavljuju organizacije civilnog društva fokusirane na ljudska prava i slobodu medija, i izdavači medija koji ispunjavaju opšte i posebne uslove navedene u detaljnom tekstu poziva.

Iznos pojedinačnih grantova biće od 8.000,00 do 10.000,00 EUR.

Rok za podnošenje prijavnog obrasca na srpskom jeziku i prateće dokumentacije je 20. decembar 2024. do kraja dana.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…