Evropski parlament usvojio prošireni popis krivičnih dela i sankcija protiv životne sredine

Evropski parlament
Foto: europa.eu

Brisel – Evropski parlament je odobrio nova pravila o krivičnim delima protiv životne sredine i sankcijama povezanima sa njima.

Nova direktiva, o kojoj je postignut dogovor sa Evropskim savetom 16. decembra 2023, usvojena je sa 499 glasova za, 100 glasova protiv i 23 suzdržana.

Direktiva sadrži ažurirani popis krivičnih dela protiv životne sredine koji uključuje nezakonitu trgovinu drvnom sirovinom, iscrpljivanje vodnih resursa, ozbiljna kršenja zakonodavstva EU o hemikalijama i zagađenja mora s brodova.

Poslanici Evropskog parlamenta su obezbedili da nova pravila sadrže tzv. kvalifikovana krivična dela poput šumskih požara velikih razmera ili raširenog zagađenja vazduha, vode i tla, koja mogu dovesti do uništenja ekosistema pa su stoga uporediva s ekocidom.

Krivična dela protiv životne sredine koja su počinili pojedinci ili pravna lica bila bi kažnjiva zatvorskom kaznom, u zavisnosti od dugotrajnosti, ozbiljnosti ili reverzibilnosti nanesene štete.

Kvalifikovana krivična  dela bila bi kažnjiva kaznom zatvora u trajanju od osam godina, krivična  dela s posledicom smrti deset godina, a ostala krivična  dela do pet godina.

Počinioci tih krivična  dela moraće dovesti u prvobitno stanje oštećenu životnu sredinu i nadoknaditi štetu. Osim toga, podložni su i novčanim kaznama. U slučaju preduzeća kazne će iznositi do 3 % ili 5 % godišnjeg prometa na svetskom nivou ili 24 ili 40 miliona evra u zavisnosti od prirode krivičnog  dela. Države članice moći će odlučiti o progonu krivičnih  dela koja nisu počinjena na njihovoj teritoriji.

Evroposlanici su insistirali da se uzbunjivačima koji prijavljuju krivična  dela protiv životne sredine pruži podrška i pomoć u kontekstu krivičnog postupka. Uz to, osigurali su da države članice organizuju posebne obuke za policiju, sudije i javne tužioce, osmisle nacionalne strategije i pokrenu kampanje informisanja o borbi protiv krivična  dela protiv životne sredine. Podaci o tim krivičnim delima koje nacionalne vlade skupe trebali bi doprineti rešavanju tog problema i pomoći Evropskoj komisiji da redovno ažurira njihov popis.

Direktiva će stupiti na snagu 20 dana nakon objave u Službenom listu EU, a države članice moraju je preneti u nacionalno zakonodavstvo u roku od dve godine.

 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…