Beograd, 17. mart 2018. – Zaštitnik građana Zoran Pašalić dostavio je Skupštini Srbije izveštaj za 2017. godinu u kojoj se navodi da su se građani prošle godine najčešće žalili na povrede ekonomsko-imovinskih i socijalno-kulturnih prava, dok se trećina svih žalbi odnosila na povrede načela dobre uprave.
"U svojim pritužbama građani govore o egzistencijalnim problemima i nezaposlenosti, ali i neefikasnoj državnoj upravi koja 'ćuti' kada treba da postupi u korist građana", navodi se u saopštenju Zaštitnika građana, koji je izveštaj Skupštini dostavio u četvrtak.
On je ocenio da je u oblasti prava deteta zabrinjava povećana stopa siromaštva kome su posebno izložena deca, kao i sveprisutno nasilje u školama.
Pašalić je ocenio da ekonomske mere štednje posebno pogađaju "određene osetljive kategorije stanovništva", kao što su porodice koje se brinu o teško bolesnom ili detetu sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom.
Zaštitnik građana ocenio je da je nasilje nad ženama i decom i dalje izuzetno rasprostranjeno, a nadležni organi i službe ne primenjuju delotvorno i blagovremeno postojeće propise i standarde rada.
"Izostaje koordinisana multidisciplinarna saradnja i razmena informacija između nadležnih organa u obezbeđivanju adekvatne zaštite žrtvama nasilja", naveo je Pašalić u izveštaju.
On je rekao da je i dalje nizak procenat zapošljavanja osoba sa invaliditetom, a da loš materijalni status, nepostojanje usluga socijalne zaštite, diskriminacija, nepristupačnost i nepostojanje usluga socijalne zaštite, otežavaju položaj te grupe i dovode ih na "samu marginu društva".
Pašalić je naveo da, kada je reč o starijoj populaciji, najveći problem predstavlja siromaštvo i zanemarivanje starijih unutar porodice.
Zaštitnik građana ocenio je da je tokom 2017. godine u Srbiji nastavljeno unapređenje zaštite prava lica lišenih slobode, primene policijskih ovlašćenja, kao i sprečavanja torture i drugih oblika zlostavljanja.
"U Srbiji ne postoji tortura kao organizovana i podsticana pojava od strane državnih organa", navodi se u saopštenju.
On je naveo i da su pretnje, nasilje i zastrašivanje novinara ključne teme koje i dalje veoma zabrinjavaju predstavnike medija i javnost.
"Prema podacima novinskih udruženja, u Srbiji su u toku izveštajne godine zabeležena 92 napada na novinare. Zaštitnik građana je u javnim obraćanjima više puta upozorio javnost na povredu prava u oblasti medijskih sloboda i slobode izražavanja i tražio da se počinioci pretnji, nasilja i zastrašivanja novinara privedu pravdi", navodi se u saopštenju.
U 2017. godini Zaštitniku građana se obratilo više od 12.000 građana i primljeno je više od 4.000 pritužbi u kojima su građani ukazivali na povredu svojih prava. Zaštitnik građana uputio je ukupno 799 preporuka, a u 90 odsto slučajeva, organi uprave postupili su po njima.