Beograd, 14. ktobar 2016. – U regionu jača svest o potrebi saradnje i zajedničkog rešavanja problema, što je tim značajnije što Evropska unija zbog sopstvenih kriza ne može da se posveti unapređenju situacije na Zapadnom Balkanu, ocenio je 14. oktobra stručnjak Londonske škole ekonomije Džejms Ker-Lindzi. Ipak, ovaj stručnjak kaže da je pogoršanje odnosa Srbije i Hrvatske iznenađujuće i zabrinjavajuće.
Ker-Lindzi je prilikom poseta Srbiji i regionu stekao utisak da raste svest o potrebi da se zajedničkim snagama prevazilaze problemi. Ipak, neprijatno ga je iznenadilo pogoršanje odnosa Srbije i Hrvatske, međusobna izazivanja i sve veće pridavanje značaja godišnjicama koje podstiču tenzije, prenosi Euractiv.
U razgovoru sa novinarima u Beogradu u organizaciji fondacije Fridrih Ebert i portala Juropian Vestern Balkans, ovaj istraživač je Srbiji je preporučio da ne odgovara na nacionalističke poteze u Hrvatskoj.
"Ne upuštajte se u tu igru jer ćete biti na gubitku", ocenio je Ker Lindzi (James Ker-Lindsay).
Prema njegovom mišljenju, Hrvatska više doprinosi nacionalističkim tenzijama u odnosima, a takvo gledište je na svoje iznenađenje čuo i tokom poseta Nemačkoj i razgovora sa funkcionerma. Ipak, i Srbija nosi deo odgovornosti, rekao je Ker-Lindzi, koji između ostalog ukazuje da je vlada mogla više da učini u pogledu ponašanja haškog optuženika Vojislava Šešelja.
Kao značajan primer nepotrebnog povećanja napetosti naveo je obeležavanje godišnjica vojne operacije Oluja iz 1995, koja se u Hrvatskoj slavi kao dan pobede u borbi za nezavisnost, a u Srbiji obeležava kao dan proterivanja više od 200.000 Srba.
"Oluja svake godine postaje sve značajniji događaj", rekao je Ker Lindzi, uz ocenu da je to zabrinjavajuće.
Ovaj stručnjak za Balkan rekao je da razume potrebu Srbije da se priznaju stradanja Srba i da se to obeleži, ali da nije neophodno da se organizuju višečasovni skupovi pred kamerama i da se zvaničnici utrkuju u tome ko će biti veći patriota.
"I u Zagrebu bih isto govorio. Pitao bih čemu taj trijumfalizam", rekao je ovaj stručnjak za Balkan, uz ocenu da se u Hrvatskoj Oluja ne obeležava, već slavi.
Rekao je da to suštinski pogoršava situaciju, i izrazio nadu da će sada sa novom vladom Hrvatske situacija biti bolja.
"Mada je šteta već učinjena", dodao je on.
Hrvatska može da vas blokira na putu ka EU
Naveo je da je za Srbiju dodatni problem što Hrvatska može da utiče na odluke EU u vezi sa pristupanjem Srbije, odnosno da blokira Srbiju na putu ka EU, kao što je i Hrvatsku izvesno vreme blokirala Slovenija.
Ocenio je da se u Hrvatskoj nacionalističko ponašanje pogoršava od pristupanja EU.
Kao pozitivan primer u regionu naveo je razvoj odnosa Srbije i Albanije, ukazavši da su i na Beogradskom bezbednosnom forumu koji se održava u Beogradu premijeri Srbije i Albanije otvoreno razgovarali. Naveo je da je svestan da ima problema, ali da je trend dobar.
Na pitanje o krizi u odnosima sa Prištinom zbog odluke kosovskih vlasti da preuzmu kontrolu nad kombinatom Trepča, Ker Lindzi je rekao da to jeste važno pitanje, ali da ne treba preuveličavati taj problem.
"Krize su deo mirovnog procesa. Uvek ima kriza", ocenio je Ker Lindzi, dodajući da je dobro da se dijalog nastavlja.
Kao problem za Srbiju naveo je i nedostatak funkcionalne opozicije. Naveo je da u Srbiji, ne samo sada nego i ranije, opozicija smatra da joj je zadatak da traži izbore. Umesto toga, treba da prati dešavanja, i da poziva vladu na odgovornost.