Beograd, 09. decembar 2016. (UNICEF Srbija) – Prve tri godine života ključne su za razvoj deteta, i ako se taj period propusti, posledice su nepopravljive.
Zato je važno da se sprovodu kvalitetni programi koji će poboljšati zdravlje, ishranu, bezbednost i sigurnost dece, istaknuto je na konferenciji „Za svako dete najbolji početak“ kojom je obeležena uspešna dvoipogodišnja saradnja u okviru sistema zdravstvene zaštite u oblasti podrške razvoju dece u najranijem detinjstvu.
U program unapređenja kapaciteta za podršku deci u najranijem uzrastu je uključeno 10 domova zdravlja, uz učestvovanje 90 pedijatara, 90 patronažnih sestara i svih zdravstvenih medijatorki. Program se sprovodi u okviru saradnje UNICEF-a i Ministarstva zdravlja Republike Srbije, u partnerstvu sa Udruženjem pedijatara Srbije, Gradskim zavodom za javno zdravlje Beograd, Društvom za dečju i adolescentnu psihijatriju i srodne struke, Institutom za mentalno zdravlje, i Udruženjem za javno zdravlje Srbije.
Obraćajući se prisutnima, dr Meho Mahmutović, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, je rekao da zdravstveni sistem nije samo nosilac dečijeg preživljavanja, već mora da se bavi i razvojem.
„Zbog toga je neophodno unaprediti zdravstvenu strategiju u cilju promovisanja psihosocijalnog i ukupnog razvoja dece, jer zdravstveni sistem je prvi u kontaktu s detetom i njegovom porodicom i kao takav može uticati na promovisanje razvoja. Ovaj razvojni period zahteva povećanu pažnju stručnjaka – lekara opšte medicine, pedijatara i patronažnih sestara, kao i zdravstvenih saradnika – za rano prepoznavanje razvojnih rizika i razvojnih problema i intenzivniju podršku roditeljima”, rekao je Mahmutović i dodao da je „neophodno čvršće povezivanje sa drugim društvenim sektorima radi usklađivanja zajedničkih aktivnosti“.
Michel Saint-Lot, direktor UNICEF-a u Srbiji, je istakao da je ulaganje u rani razvoj deteta višestruko koristan za decu, njihove porodice i celo društvo:
„Ulaganje u rani razvoj deteta ne znači ulaganje samo u decu, nego i ulaganje u njihove roditelje i društvo. Zato moramo da imamo dobre politike i programe za period od začeća deteta do polaska u školu, da bismo detetu obezbedili da bude zdravo i zaštićeno, da odrasta u porodici, i da postiže bolje rezultate tokom školovanja. Posebno je važno usmeriti se na decu iz osetljivih populacionih grupa, kao što su deca iz siromašnih porodica i romska deca“, rekao je Saint-Lot. On je zahvalio Austrijskoj agenciji za razvoj i korporativnom sektoru, pre svega kompaniji Nordeus, što su finansijski omogućili sprovođenje programa.
Na konferenciji su predstavljeni rezultati programa unapređenja kapaciteta za podršku deci u najranijem uzrastu:
- Oko 10.000 dece bilo je dosegnuto radom profesionalaca koji su osavremenili i proširili svoja znanja u oblasti ranog razvoja.
- Kapaciteti devet razvojnih savetovališta unapređeni su kroz obuke zaposlenih, opremanjem nameštajem kako bi se stvorio ambijent po meri deteta, i kupovinom didaktičkog materijala za procenu i stimulaciju svih razvojnih oblasti i obuku roditelja.
- Ukupno 4.062 roditelja je aktivno učestvovalo u praćenju i podsticanju razvoja i bilo informisano o detetovom razvoju zahvaljujući novim instrumentima za procenu i praćenje razvoja dece.
- U 8 lokalnih samouprava su potpisani Protokoli o saradnji između domova zdravlja, predškolskih ustanova i centara za socijalni rad, kao i udruženja građana.
- U pripremi je novi Nacionalni vodič za rad patronažnih sestara, a oslanja se na dokumentaciju, protokole, instrumente procene i veštine stečene i unapređene tokom programa saradnje UNICEF-a i Ministarstva zdravlja Republike Srbije.