Beograd, 01. decembar 2016. – Osobe sa autizmom su posebno ranjiva grupa društva. Ne samo da građani ne znaju dovoljno o njihovoj bolesti i potrebama, nego ne znaju dovoljno ni u onim strukturama gde bi trebalo da se zna, a to su stručni radnici, rekla je zamenica zaštitnika građana za prava osoba sa invaliditetom Vladana Jović.
Ona je na skupu „Ključni izazovi u ostvarenju prava osoba sa autizmom“, koji je Zaštitnik građana organizovao u Palati Srbija u Beogradu, rekla da je položaj osoba sa autizmom u Srbiji specifično težak i nije dovoljno prepoznat, zbog čega se njihovi problemi ne rešavaju na adekvatan način, saopšteno je na sajtu Zaštitnika građana.
Zamenica je naglasila da u Srbiji ne postoji sistemsko rešenje za human smeštaj osoba sa invaliditetom i dešava se da osobe sa autizmom, kada više nema ko da brine o njima, ne budu smeštene u ustanove u kojima se na adekvatan način brinu o njima. Kao najveći problem navela je da u Srbiji ne postoji potpuna evidencija o broju osoba sa autizmom, ali da se iz prakse vidi da taj broj raste.
Srbija bi do kraja 2017. godine trebalo da dobije prvi registar dece sa smetnjama u razvoju, a bolja evidencija treba da omogući efikasniju podršku toj populaciji i njihovim porodicama, najavio je na skupu državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Meho Mahmutović. On je rekao da će država u narednom periodu ponuditi sistemska rešenja i naveo mogućnost da neka od zdravstvenih ustanova bude proglašena za referentnu ustanovu za autizam.
Stručna saradnica Udruženja Autizam – pravo na život Vesna Milovanović rekla je da nije dovoljno puko vođenje evidencije i registra sa imenima, već je potrebno prikupiti podatke o širokom spektru dijagnoza. Ona se založila za otvaranje posebnog centra za autizam u kojem bi se sprovodile stručne dijagnostičke procedure, edukovalo osoblje, a bili bi obezbeđeni i dnevni boravak i smeštajni kapaciteti kada je to neophodno.