Davos – Svetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) u Davosu je lansirala novi alat pod nazivom Filter rizika biodiverziteta (BRF).
Ovaj alat je namenjen kompanijama i finansijskim institucijama kako bi identifikovale sopstvene rizike i uticaj na prirodu.
U saopštenju WWF kaže se da ova jedinstvena platforma, predstavljena na Svetskom ekonomskom forumu, objedinjuje velik i raznovrstan obim podataka, usmerenih na analizu rizika povezanih sa biodiverzitetom u korporacijama i finansijskim institucijama.
Filter rizika je prvi besplatni onlajn alat ove vrste dostupan na platformi WWF Risk filter sjut, gde se takođe nalazi i Filter rizika vode, a služi da pomogne kompanijama i finansijskim institucijama da identifikuju i preduzmu akcije koje se odnose na rizike po biodiverzitet tokom njihovog poslovanja, određivanja vrednosti svojih proizvoda i investicija.
Prema nalazima Svetskog ekonomskog foruma više od 50 odsto svetskog BDP, odnosno 44 biliona dolara, u velikoj meri ili makar delimično zavisno je od prirode i njenih usluga.
Primera radi, u decembru 2022. godine, više od 330 poslovnih i finansijskih institucija iz 52 zemlje sa zajedničkim prihodima od preko 1.5 biliona dolara, insistiralo je da lideri sveta usvoje obavezujuće zahteve za sve velike poslovne i finansijske institucije da procene i objave svoj uticaj na zavisnost od biodiverziteta do 2030.
Ipak, razumevanje rizika i šansi povezanih sa biodiverzitetom odnosno vrednostima njihovih proizvoda na različitim lokacijama, pritom koristeći odbrambeni naučno zasnovani pristup, do sada je bio jedan od najizazovnijih zadataka za kompanije i finansijske institucije koje teže da razviju modele poslovanja pozitivne po prirodu.
„Ovaj alat pomoći će kompanijama da mapiraju i procene rizike povezane sa gubitkom biodiverziteta i omogućiti im da odrede prioritetne investicije za područja u kojima će postići najveći uticaj u umanjivanju svojih rizika, a WWF Adria kompanijama u regionu može da pomogne na njihovom putu ka održivom poslovanju„, kaže menadžer za saradnju sa korporativnim sektorom WWF Adrije Uroš Delić.
Vlade svetskih zemalja u decembru su usvojile Globalni okvir za biodiverzitet posvećen kolektivnom delovanju u cilju hitnog prestanka uništavanja, odnosno smanjenja gubitka biodiverziteta do 2030.