Više mogućnosti nego ikad za studiranje u inostranstvu

Program Erasmus, od 2013. godine preimenovan u Erasmus+, bogatiji je mogućnostima i finansijski potkovaniji nego ikad, a iduće godine slavi svoj trideseti rođendan.  

"Najveća nada svake zemlje leži u školovanju mladih", rekao je svojevremeno Erazmo Roterdamski, holanski filozof, teolog i književnik, veliki borac protiv dogmatizma. Tiokom svog života školovao se i radio širom Europe, od Holandije, Engleske, Italije, do Francuske i Nemačke. 

Pet vekovakasnije, u sklopu programa Evropske unije nazvanog po njegovom imenu, u portugalskom gradu Faru upoznale su se Zuzanna Wilk iz Poljske i Laura Éva Benkő iz Mađarske, dve studentkinje portugalskog koje su, baš kao Erazmo, svoje studiranje odlučile obogatiti iskustvom u drugoj sredini. 

Faro, mesto koje su odabrale, najveći je grad u najjužnijoj portugalskoj pokrajini Algarve, poznatoj po lepim plažama i sunčanom vremenu. 

"Zaljubila sam se u Algarve, to je jedna od lepših regija koje sam videla. Plaže i vreme su stvarno neverojatne i probala sam toliko voća za koje nisam znala niti da postoji", rekla je za Hinu Wilk.

Cimerke Wilk i Benkő su u 2015. godini tamo provele šest meseci svoje studentske razmene, putujući i po drugim krajevima Portugala, nakon čega za program Erasmus+ imaju reči hvale i preporučuju ga svima.  

Novi, poboljšani program Erasmus+

Program Erasmus započeo je 1987. godine, kad je 3244 studenata iz 11 država provelo razdoblje studirajući u inostranstvu. Od svojih početaka program je prošao mnoge promene, uključujući sve veće mogućnosti za studente, ali i nastavno osoblje. 

Odbor za kulturu i obrazovanje EU u 2013. godini odlučio je obuhvatiti Erasmus u novom programu, Erasmus+, koji će trajati od 2014-2020. godine. Erasmus+ nudi više prilika za studiranje, rad ili usavršavanje u drugim državama, finansira sportske aktivnosti, nudi prilike za mobilnost širom sveta, studentske pozajmice,  jezičku podršku

Očekuje se da će Erasmus+ omogućiti odlazak na studentsku razmenu oko 5 miliona studenata. S budžetom od oko 14,7 milijardi evra, program na raspolaganju ima 40% više sredstava u odnosu na prošli ciklus. 

U prvoj godini programa, u kojoj je raspodeljeno 2 milijarde evra, Erasmus+ je dokazao da su velika očekivanja opravdana. 

U toj godini dodeljena su bespovratna sredstva za mobilnost rekordnih 650 hiljada studenata, pripravnika, nastavnika, volontera i ostalih mladih, objavila je Komisija početkom ove godine. Taj broj uključivao je oko 400 hiljada studenata, 100 hiljada volontera i mladih radnika, 150 hiljada profesora, trenera i drugog osoblja koje je dobilo stipendije za svoj profesionalni razvoj. 

Iz Hrvatske je u 2014. godini u programu Erasmus+ učestvovalo sveukupno 6905 studenata, mladih i zaposlenih u obrazovanju, na što je izdvojeno oko 9,73 miliona evra. Najviše ih je odlazilo u Nemačku, Austriju, Španiju, Sloveniju i Poljsku, dok je najviše stranih studenata u Hrvatsku došlo iz Poljske, Španije, Francuske, Nemačke i Slovenije. 

Uopšteno gledajući, najpopularnija odredišta na koje studenti odlaze na razmene su Španija, Francuska i Nemačka.  Iste države šalju i najviše studenata, svaka oko 37 hiljada.  Raste i broj profesora i nastavnog osoblja koji odlaze na razmene, za 9%. Najviše ih šalju Poljska (7178), Turska (5838) i Španija (5727). 

Program radi i na poboljšanju iskustva korisnika, pa studenti mogu biti sigurniji kako će se kvalifikacije koje dobiju u inostranstvu priznati u njihovim državama – 2013. godine ih je priznato 76%, a 2014. godine taj je postotak narastao na 85%. 

Oko 10 hiljada studenata i 50 hiljada mladih u lošijoj finansijskoj situaciji dobili su i dodatna sredstva za učestvovanje u programima mobilnosti. Za 2016. godinu biće dodeljeno dodatnih 13 miliona evra za finansiranje projekata kojima se rešavaju pitanja poput socijalne uključenosti manjina, migranata i drugih ugroženih društvenih grupa. 

Osnažena je i saradnja s državama nečlanicama EU, a novost je i jezička podrška kroz koju je u 2014. prošlo 120 hiljada učesnika.

„Program Erasmus+ u svojoj prvoj godini se pokazao vrlo uspešnim. Impresivan broj učesnika dokazuje da taj program mladima poboljšava izglede za zapošljavanje, pomaže im u sticanju novih veština i iskustava i podupire modernizaciju evropskih sistema za obrazovanje, osposobljavanje i mlade. Na osnovu te popularnosti programa nastojaćemo uključiti više ljudi različitih interesa, profila i društvenih pozadina.”, zaključio je početkom godine Tibor Navracsics, poverenik EU za obrazovanje, kulturu, mlade i sport. 

Erasmus u Portugalu

"Drago mi je da sam otišla na Erasmus, naučila sam mnogo toga. To je odlična prilika, ali zavisi i od toga kako  se iskoristi", rekla je za Hinu Laura Éva Benkő iz Budimpešte koja na diplomskim studijama planira ponovno otići na razmenu, na neko drugo mesto. 

S njom se slaže njena cimerka Zuzanna, koja bi takođe opet učestvovala u programu Erasmus+. "Zamisli da radiš sve stvari koje voliš, ali u totalno drugačijoj državi, gde je sve novo. Lično mi je najzanimljivija bila prilika da pričam strane jezike, isprobavam portugalsku hranu, i naravno, putovanje – Erasmus otvara neverovatne mogućnosti za putovanjem", rekla je Wilk koja je tokom svog boravka u Portugalu posetila dobar deo te zemlje, kao i Azore, otoke usred Atlantskog okeana. 

Kao studentkinja portugalskog jezika su i Wilk i Benkő na univerzitetu u Faru imale slobodu birati koja god predavanja su htele jer se njihova razmena temeljila na učenju jezika, pa su na različitim fakultetima slušale predmete poput crtanja, brazilske i portugalske književnosti, obrazovanja odraslih ili istorije umetnosti. 

Kao jedinu negativnu stranu razmene istakle su previše birokratije pri slanju prijave.

"Fakultet u Portugalu tražio je samo ocene, Ugovor o učenju i CV. Sve ostalo bila je papirologija. Moram priznati da je popunjavanje svih tih papira na trenutke bila prava gnjavaža, i trajalo je zauvek", rekla je Wilk. 

"Prijava i papirologija za mene su bile haos i mnogo sam se puta zbunila oko toga što treba da uradim, gde i s kim treba otići na razgovor i slično. Iskreno, niko mi to nije objasnio korak po korak. No, uspela sam ispuniti i poslati sve papire, pa nije nemoguće", slaže se Benkő, ali ipak zaključuje kako je na razmeni "bilo lepo, studirala je zanimljive stvari i drago joj je da je mogla slušati sva ta predavanja i upoznati sve te ljude". 

Izvor: Hina

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…