London, 06. februar 2017. (Glas Amerike) – Gotovo 90 odsto dece uzrasta od 10 do 15 godina poseduje mobilni telefon, a većina njih je spremna da ostavi svoje lične podatke na internetu, uključujući adresu stanovanja, objavila je organizacija "Save the children" povodom Dana bezbednog interneta.
Većina dece svakodnevno koristi informaciono-komunikacione tehnologije i pristupa internetu već od svoje devete godine života, rezultati su istraživanja koje je ova organizacija sprovela tokom prošle godine o ponašanju i navikama dece na internetu.
Ispitanici, deca uzrasta od 9 do 17 godina, skoro svi imaju profil na jednoj ili više društvenih mreža – Tviteru, Fejsbuku, Jutjubu ili Instagramu – njih 90,5 odsto.
Svako četvrto dete našlo se u situaciji da mu je objavljena slika bez dozvole, a 28 posto dece obuhvaćene istraživanjem doživelo je pretnje na internetu tri ili više puta.
Prema rezultatima istraživanja, u slučaju problema, 50 odsto dece ne bi prijavilo slučaj uznemiravanja na internetu, a manje od trećine ispitane dece bi se obratilo školskom osoblju.
Gotovo sva deca poseduju uređaj preko kojeg pristupaju internetu, a najčešće je to mobilni telefon.
Masovno korišćenje informaciono-komunikacionih tehnologija predstavlja veliki bezbednosni izazov, a posebno u kontekstu bezbednosti dece kao najranjivije kategorije.
Ubrzani razvoj tehnologije omogućio je da nove generacije dece odrastaju koristeći najnovije proizvode iz ove oblasti, dok znanje i iskustvo roditelja najčešće zaostaje, konstatuje se u istraživanju organizacije.
Save the children navodi da je potreba za obrazovanjem i dece i njihovih roditelja o opasnostima koje vrebaju na internetu i načinima na koje se dete od njih može zaštititi preko potrebna.
Srbija se pridružila zemljama koje se bore protiv svih oblika nasilja na svetskoj mreži. Centar za unapređenje kulture života i rada predstavio je projekat "Informacijom protiv digitalnog nasilja" koji će naredna tri meseca sprovoditi u saradnji sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije.
"Prema istraživanju sprovedenom među roditeljima dece uzrasta 8 do 17godina tokom 2016-e, 93,2 odsto ispitanih roditelja razgovara o iskustvima vezanim za internet sa svojom decom, 70,9 odsto podstiče dete da samo istražuje i uči stvari na internetu, dok 52,6 odsto ima zajedničke aktivnosti sa detetom na internetu," navela je Tatjana Matić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacije.
Kroz ovu kampanju država želi da se roditelji, staratelji i škola, ali i deca, mladi, svi zainteresovani aktivno uključe u prevenciju digitalnog nasilja, da paralelno iskoriste vrednosti interneta i minimiziraju sve rizike i potencijalne štete.
Saradnici projekta su i predstavnici Odeljenja za visokotehnološki kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.