Velika većina dece ne bi prijavila uznemiravanje na internetu

deca i internet

London, 06. februar 2017. (Glas Amerike) – Gotovo 90 odsto dece uzrasta od 10 do 15 godina poseduje mobilni telefon, a većina njih je spremna da ostavi svoje lične podatke na internetu, uključujući adresu stanovanja, objavila je organizacija "Save the children" povodom Dana bezbednog interneta.

Većina dece svakodnevno koristi informaciono-komunikacione tehnologije i pristupa internetu već od svoje devete godine života, rezultati su istraživanja koje je ova organizacija sprovela tokom prošle godine o ponašanju i navikama dece na internetu.

Ispitanici, deca uzrasta od 9 do 17 godina, skoro svi imaju profil na jednoj ili više društvenih mreža – Tviteru, Fejsbuku, Jutjubu ili Instagramu – njih 90,5 odsto.

Svako četvrto dete našlo se u situaciji da mu je objavljena slika bez dozvole, a 28 posto dece obuhvaćene istraživanjem doživelo je pretnje na internetu tri ili više puta.

Prema rezultatima istraživanja, u slučaju problema, 50 odsto dece ne bi prijavilo slučaj uznemiravanja na internetu, a manje od trećine ispitane dece bi se obratilo školskom osoblju.

Gotovo sva deca poseduju uređaj preko kojeg pristupaju internetu, a najčešće je to mobilni telefon.

Masovno korišćenje informaciono-komunikacionih tehnologija predstavlja veliki bezbednosni izazov, a posebno u kontekstu bezbednosti dece kao najranjivije kategorije.

Ubrzani razvoj tehnologije omogućio je da nove generacije dece odrastaju koristeći najnovije proizvode iz ove oblasti, dok znanje i iskustvo roditelja najčešće zaostaje, konstatuje se u istraživanju organizacije.

Save the children navodi da je potreba za obrazovanjem i dece i njihovih roditelja o opasnostima koje vrebaju na internetu i načinima na koje se dete od njih može zaštititi preko potrebna.

Srbija se pridružila zemljama koje se bore protiv svih oblika nasilja na svetskoj mreži. Centar za unapređenje kulture života i rada predstavio je projekat "Informacijom protiv digitalnog nasilja" koji će naredna tri meseca sprovoditi u saradnji sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije.

"Prema istraživanju sprovedenom među roditeljima dece uzrasta 8 do 17godina tokom 2016-e, 93,2 odsto ispitanih roditelja razgovara o iskustvima vezanim za internet sa svojom decom, 70,9 odsto podstiče dete da samo istražuje i uči stvari na internetu, dok 52,6 odsto ima zajedničke aktivnosti sa detetom na internetu," navela je Tatjana Matić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacije.

Kroz ovu kampanju država želi da se roditelji, staratelji i škola, ali i deca, mladi, svi zainteresovani aktivno uključe u prevenciju digitalnog nasilja, da paralelno iskoriste vrednosti interneta i minimiziraju sve rizike i potencijalne štete.

Saradnici projekta su i predstavnici Odeljenja za visokotehnološki kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…

Balkaton
Događaji, IT

RCC: Otvorene prijave za treći Balkaton

_______
Sarajevo, 06. maj 2022. – Prijave za takmičenje za najbolje digitalne ideje i rešenja sa Zapadnog Balkana, Balkaton, otvorene su do 24. maja. Nagrade se dodeljuju u pet kategorija. Nagradni…