Albanski parlament je u noći između 21. i 22. jula usvojio opsežnu reformu pravosuđa, koje je izjedeno korupcijom. Ovo je jedan od ključnih koraka za približavanje EU, a nedavno je čak iz Berlina stiglo upozorenje da bi Albanija mogla da izgubi i status kandidata za članstvo ako ne bude reforme.
Brisel traži potpuno preoblikovanje lokalnog pravosuđa, a usvajanje reformi odugovlačilo se zbog dugotrajnog sukoba premijera iz redova socijalista Edija Rame i desničarske opozicije. Nakon pretnji SAD da bi mogla uvesti sankcije i EU da bi Albanija mogla ostati bez statusa kandidata za članstvo, reforma je jednoglasno usvojena u parlamentu.
Delegacija EU u Tirani pozdravila je "istorijsku odluku koja će doprineti borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, što su ključni prioriteti" za približavanje EU.
Iz američke ambasade saopšteno je da je to "velika pobeda za albanski narod".
"Ova reforma će pokrenuti toliko očekivanu revoluciju u pravosudnom sistemu što će omogućiti zemlji da napreduje uz naše saveznike, EU i SAD", izjavio je Rama pred poslanicima.
Opozicija je dugo rtražila da ima svog predstavnika u telu za biranje sudija i tužilaca, i odbijala prisustvo stranih stručnjaka. Po usvojenom rešenju, u ovu instancu ulaziće samo međunarodni sstručnjaci zaduženi za razmatranje kandidatura, a glasanje će biti u parlamentu. Time će sudije i tužioci biti birani prema profesionalnim kriterijuma u procesu bez političkih uticaja. Kontrolisaće se prihodi i titule kandidata.
Oko 800 postojećih nosilaca pravosudnih funkcija će takođe morati da prođe kontrolu tog tela, koje će moći da traži njihov opoziv u parlamentu.
Reforma predviđa i sredstva za jačanje borbe protiv korucpije i organizovanog kriminala između ostalog formiranje nacionalnog ureda iza istrage.
Albanija je član NATO od 2009, a u junu 2014. je dobila status kandidata za EU. Vlada se nada otvaranju pregovora do kraja godine.
Izvor: AFP