Brisel, 12. jun 2020. – Prema podacima koje je objavila Evropska komisija, 2019. je na putevima EU živote izgubilo manje ljudi nego prethodnih godina.
Lani je, naime, u nesrećama poginulo oko 22 800 osoba, što je gotovo 7000 (23 %) manje nego 2010., a 2 % manje nego 2018.
Evropa, sa 51 smrtnim slučajem na milion stanovnika, i dalje ima najbezbednije puteve na svetu.
Evropska komesarka za saobraćaj Adina Vălean izjavila je: „Nulta stopa smrtnih slučajeva i teških povreda na evropskim putevima do 2050. – to je naš cilj. Do 2030. želimo prepoloviti broj poginulih i teško povređenih i znamo da to možemo postići. Nakon znatnog smanjenja broja smrtnih slučajeva na putevima, taj se trend počeo usporavati. Razlike među zemljama i dalje su velike. Svoj cilj ćemo postići samo donošenjem zakonodavnih mera, obezbeđivanjem odgovarajućih finansijskih sredstava i standarda za vozila i infrastrukturu, digitalizacijom i razmenom primera dobre prakse“.
Broj poginulih i dalje se smanjuje. U osam država članica (Hrvatskoj, Finskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Letoniji, Luksemburgu i Švedskoj) 2019. je zabeleženo najmanje smrtnih slučajeva dosad.
Međutim, napredak je u većini zemalja sve sporiji. Postavljeni cilj – prepoloviti broj poginulih na putevima od 2010. do kraja 2020. – nećemo postići. Iako će se broj poginulih 2020. verovatno znatno smanjiti zbog mera uvedenih tokom pandemije korona virusa, to i dalje neće biti dovoljno da se ostvari cilj.
Iako se razlike u državama članicama smanjuju, i dalje u najmanje sigurnim državama dolazi do četiri puta više nesreća sa smrtnim posledicama nego u najsigurnijima.
Prošle su godine tako najsigurnije bile švedski (22 smrtna slučaja na milion stanovnika) i irski putevi (29 smrtnih slučajeva na milion stanovnika).
Najviše je poginulih bilo u Rumuniji (96 smrtnih slučajeva na milion stanovnika), Bugarskoj (89 smrtnih slučajeva na milion stanovnika) i Poljskoj (77 smrtnih slučajeva na milion stanovnika), dok je prosek u EU iznosio 51 smrtni slučaj na milion stanovnika.
Neke zemlje su ostvarile veliki napredak – broj poginulih u Grčkoj, Španiji, Portugalu, Irskoj, baltičkim zemljama (Letoniji, Litvanijii i Estoniji) i Hrvatskoj natprosečno se smanjio, za čak 30 do 40 %.