Istraživanje o položaju dece u Srbiji pokazuje pogoršanje položaja dece iz osetljivih grupa stanovništva, izjavio je danas direktor UNICEF u Srbiji Mišel Sent-Lot.
Nekoliko indikatora jasno ukazuje na produbljivanje jaza između marginalizovane dece i nacionalnog proseka, ocenio je on u zajedničkom saopštenju UNICEF i Republičkog zavoda za statistiku (RZZS).
U istraživanju se navodi da u oblasti zdravlja i ishrane dece nije došlo do značajnog napretka, kao i da su i dalje velike razlike između opšte populacije i one u romskim naseljima. Smrtnost odojčadi u romskim naseljima je i dalje skoro dva puta veća u odnosu na nacionalni prosek – 13 promila u romskim naseljima u odnosu na šest promila među opštom populacijom, odnosno 14 promila nasuprot sedam promila za decu ispod pet godina starosti, ukazuju u saopštenju UNICEF i RZS.
U opštoj populaciji je do trećeg rođendan 81 odsto dece primilo sve vakcine preporučene u nacionalnom kalendaru, a to je slučaj za manje od polovinu dece u romskim naseljima, piše u saopštenju. Kako je navedeno, samo 66 odsto dece iz opšte populacije i devet odsto dece u romskim naseljima su potpuno vakcinisana u propisanom roku.
U saopštenju se navodi da je stopa isključivog dojenja odojčadi u prvih šest meseci života i dalje je veoma mala, 13 odsto, kako za decu iz opšte populacije, tako i za decu iz romskih naselja dok je veći procenat beba koje se uglavnom hrane majčinim mlekom – 47 odsto u opštoj populaciji i 61 odsto za decu u romskim naseljima. To ukazuje na činjenicu da polovina svih beba u Srbiji nije adekvatno hranjena, pokazuje istraživanje UNICEF i RZS.
Kako se navodi, u opštoj populaciji 84 odsto dece i samo 43 odsto u romskim naseljima ima obroke koji uključuju hranu iz četiri ili više grupa namirnica, što se smatra minimumom kako bi se obezbedila raznolikost ishrane za zdrav rast i razvoj. Neodgovarajući unos hrane utiče na ukupno stanje uhranjenosti, što se može videti u slučaju dece ispod pet godina starosti u romskim naseljima, gde procenat dece koja zaostaju u rastu iznosi 19 odsto, navodi se u saopštenju.
Istraživanje o položaju dece u Srbiji obuhvata i predškolsko obrazovanje, angažovanje roditelja u toj oblasti i dostupnost knjiga za decu.
Izvor: FoNet/Medija centar Beograd