UNESCO: Vlade moraju brzo regulisati generativnu veštačku inteligenciju u školama

Foto: pixabay.com

Pariz – Škole širom sveta u velikoj meri su nepripremljene za upotrebu generativne veštačke inteligencije (GenAI) u obrazovanju.

To je pokazao novi izveštaj Organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO).

U izveštaju se od vlada traži da regulišu generativnu AI u učionicama, uz preporuku da se utvrdi starosna granica za tu tehnologiju.

GenAI, koji proizvodi sadržaje u različitim formatima – od teksta do slike, na popularnosti je dobio krajem 2022. sa ChatGPT.

Broj aktivnih mesečnih korisnika ChatGPT je u januaru dostigao 100 miliona. Šest meseci kasnije, samo jedna zemlja donela je propise o GenAI, naveli su autori izveštaja.

U preporukama iz izveštaja ističe se da GenAI u obrazovanju može da ima posledice po „razvoj ljudskih kapaciteta kao što su kritičko mišljenje i kreativnost„.

UNESCO je takođe pozvao na oprez oko globalnog jaza koji bi mogao da bude dalje proširen sa tehnologijom kao što je GenAI.

Izveštaj je pokazao da su škole u svetu uglavnom nespremne za GenAI jer nema vladinih politika.

Autori savetuju vladama da prate sedam koraka za korišćenje GenAI u obrazovanju uz pristup „usredsređen na čoveka„, uključujući sprovođenje propisa o zaštiti podataka o ličnosti i jačanje pravila o autorskim pravima.

Prva smernica i preporuka u izveštaju je „starosna granica za upotrebu GenAI„.

UNESCO navodi da ChatGPT zahteva da korisnik ima najmanje 13 godina ali se širom sveta razgovara o podizanju granice na 16 godina.

Autori izveštaja ukazuju da su mnoga pravila zaštite maloletnika u onlajn prostoru doneta mnogo pre pronalaska AI i pozivaju kreatore politike da preispitaju restrikcije.

Pojava različitih GenAI ‘četbotova’ zahteva da zemlje pažljivo razmotre i javno promišljaju odgovarajuću starosnu granicu za nezavisne razgovore sa GenAI platformama„, naveo je UNESCO.

U izveštaju se poziva na veću pažnju u narednim godinama jer bi, kako se navodi, obrazovanje moglo da bude potpuno izmenjeno sadašnjim i tehnologijama koje se razvijaju.

Odobravanje Zakona EU o AI očekuje se krajem ove ili početkom sledeće godine.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…