Ženeva – Kancelarija UN za ljudska prava upozorila je da globalnu borbu protiv sakaćenja ženskih genitalija (FGM) u pojedinim zemljama, pre svega u Africi i Aziji, potkopavaju porodice koje prelaze državne granice kako bi podvrgli devočice toj proceduri.
U izveštaju Kancelarije UN za ljudska prava utvrđeno je da su neke porodice u zemljama u kojima je ova praksa zabranjena putovale u susedne države ili dalje, gde je procedura legalno ili gde zakon koji je kriminalizuje nije primenjivan.
“Sakaćenje ženskih genitalija je deo kontinuuma rodno zasnovanog nasilja i nema mesta u univerzumu koji poštuje ljudska prava“, rekao je visoki komesar UN za ljudska prava Volker Turk u saopštenju.
Istakao je da svaki oblik FGM-a mora da se eliminiše, a rodni stereotipi i patrijarhalne norme koje ga učvršćuju i održavaju iskorenjene.
U izveštaju se navodi da je tačan broj devojčica koje su bile izložene prekograničnom ili transnacionalnom sakaćenju ženskih genitalija nepoznat zbog tajnosti ove prakse.
Prema UNICEF-u, više od 230 miliona devojaka i žena je bilo podvrgnuto sakaćenju genitalija, uključujući više od 144 miliona u Africi i više od 80 miliona u Aziji.
UN procenjuju da je 4,3 miliona devojčica izloženo riziku da budu podvrgnute ovoj praksi, koja ne donosi nikakve zdravstvene pogodnosti, a može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme kao što su hronične infekcije.
Gambija, gde vladini podaci pokazuju da je 73 odsto žena starosti između 15 i 49 godina bilo podvrgnuto sakaćenju genitalija, mogla bi biti prva zemlja koja će ukinuti zabranu prakse FGM-a.
“Ne postoji opravdanje za rodno zasnovano nasilje nad ženama i devojčicama nigde, ni na osnovu kulture ni na osnovu tradicije„, rekla je Liz Trosel, portparolka Visokog komesara UN za ljudska prava.
Sakaćenje ženskih genitalija zabranjeno je u više od 70 zemalja, od kojih je najmanje 35 u subsaharskoj Africi, prema podacima Svetske banke.