Njujork, 23.decembar 2016. – Konvencija o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW) internacionalni je pravni instrument koji zahteva od država potpisnica da potpuno uklone diskriminaciju žena i devojaka na svim područjima i promoviše jednaka prava za žene i devojke.
UN Women u saradnji s radnom grupom UN Inter-Agency Network on Youth Development-a objavio je CEDAW za mlade.
Radi se o verziji koja objašnjava zašto je CEDAW važan za mlade, opisuje uticaj na zagovaranje rodne ravnopravnosti i ljudskih prava žena i devojaka širom sveta, rezimira članove CEDAW-a, uključujući i posebne vrste diskriminacije koje moraju biti zaustavljene iopisuje način na koji je CEDAW implementirana i nadgledana.
Mlade žene, mladi muškarci kao i organizacije mladih i za mlade imaju ulogu primorati svoje vlade da preuzmu odgovornost za poštovanje i zaštitu ljudskih prava svih žena i devojaka.
Od 2016. CEDAW je ratifikovalo 189 zemalja članica UN. Širom sveta CEDAW je poslužila kao ključno oruđe za poboljšanje ženskih prava, pružajući osnovu za sudske odluke kao i ustavne, zakonske i političke reforme na nivou država. Mnoge zemlje su vođene CEDAW-om donele nove zakone i akcione planove za sprečavanje i pravilno adresiranje nasilja nad ženama.
Nova UN agenda 2030 za održivi razvoj navodi ravnopravnost polova kao preduslov za postizanje održivog razvoja i zajedno s CEDAW-om daje čvrste osnove za zaustavljanje svih oblika diskriminacije.