U Nemačkoj stupio na snagu prvi deo zakona o privlačenju stranih radnika

Bundestag

Berlin – U Nemačkoj je stupila na snagu prva faza novog zakona o imigraciji radne snage.

Te promene, koje su posledica ozbiljnog nedostatka stručnih radnika u Nemačkoj, donose pogodnosti i za građane Zapadnog Balkana.

Cilj novog zakona je da se u Nemačku godišnje dovede 75.000 dodatnih stručnih radnika, a u tu svrhu smanjene su prepreke kako za nemačke poslodavce, tako i za imigrante.

Zakon sadrži nekoliko delova koji će stupati na snagu postepeno, zaključno sa 2024. godinom, piše nemački stručni zanatski list.

Pravilo koja će posebno pogodovati ljudima sa Zapadnog Balkana je ukidanje određenih ograničenja za takozvanu regulativu za Zapadni Balkan, što znači da će građani Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Severne Makedonije i Srbije imati lakši pristup nemačkom tržištu rada nego do sada.

Prema „Regulativi za Zapadni Balkan„, državljani tih zemalja i do sada su imali privilegovani pristup nemačkom tržištu rada, i to svaku vrstu zaposlenja i bez obzira na kvalifikacije, sa izuzetkom poslova koji obavezno zahtevaju nostrifikaciju.

Uslov za dodelu vize, kako se navodi u zakonu, bilo je odobrenje nemačke službe za zapošljavanje, a zakon je godišnje dopuštao do 25.000 takvih odobrenja godišnje.

Istovremeno, osobe koje poseduju stručnu ili akademsku kvalifikaciju mogu da zatraže njeno priznanje u Nemačkoj, piše na sajtu nemačke vlade.

Prema novom zakonu, broj odobrenja za države Zapadnog Balkana biće od juna 2024. povećan sa 25.000 na 50.000.

Prema pisanju lista, kada je stupila na snagu regulativa za Zapadni Balkan, u martu 2016. godine, u Nemačkoj je bilo oko 219.000 stalno zaposlenih iz država Zapadnog Balkana, od toga 31.000 u građevinskom sektoru.

Ti brojevi su, prema službi za zapošljavanje, do marta 2023. konstantno rasli i prema poslednjim podacima u Nemačkoj je radilo 462.000 građana Zapadnog Balkana, od kojih oko 87.000 u građevinarstvu.

Nova pravila donose i promene u pogledu takozvane plave karte, koja državljanima sa visokom školskom spremom iz zemalja izvan EU dopušta rad u Uniji.

Promene se odnose na smanjenje donje granice prihoda poslova koji su im ponuđeni, a koja je bila uslov za dobijanje karte. U Nemačkoj se posebno smanjuje donja granica kod deficitarnih profesija.

Takođe, biće proširena i lista deficitarnih zanimanja, i u nju će, na primer, biti uključene i profesije poput stručnjaka i predradnika građevinarstvu ili pedagoških radnika. U zakonu se navode i veterinari, stomatolozi, farmaceuti i brojna druga zanimanja.

Na taj način će više kandidata uz pomoć Plave karte moći da uđe u Nemačku„, saopštila je Služba za zapošljavanje.

Novi Zakon olakšaće i promenu delatnosti.

Stručni radnici čija je kvalifikacija priznata u Nemačkoj, do sada su mogli da rade isključivo u svojoj profesiji, što zakon menja. Služba za zapošljavanje navela je kao primer da će tako ubuduće izučeni pekar iz inostranstva moći da radi i u kuhinji nekog restorana.

Nove, vrlo duboke promene iz novog zakona koje se odnose na zapošljavanje i legalni boravak u Nemačkoj, stupiće na snagu 1. marta 2024. godine, a od 1. juna uvodi se i takozvana karta šansi za traženje posla.

U njoj će kandidati za boravak i posao iz trećih zemalja na osnovu nekoliko kriterijuma sakupljati poene i na osnovu toga dobijati radnu i boravišnu dozvolu.

Reč je pre svega o priznatim kvalifikacijama, ali i radnom iskustvu, znanju nemačkog ili engleskog jezika, uzrastu, eventualnim vezama sa Nemačkom pa i nekim porodičnim okolnostima, a kandidati koji sakupe najmanje šest poena imaće pravo na boravak do godinu, eventualno dve godine dana ida u tom roku nađu posao, preneo je Dnevni evropski servis.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…