Podgorica, 16. novembar 2016. – Povodom izjave crnogorskih trgovaca i privrednika da, navodno, nisu u mogućnosti da primenjuju odredbe Zakona o zaštiti potrošača koje se odnose na obeležavanje proizvoda Brajevim pismom, reagovao je Savez slepih Crne Gore.
Stavovi trgovaca, izneti na jučerašnjoj konferenciji, koju je organizovala Privredna komora Crne Gore, su za Savez slepih Crne Gore apsolutno neprihvatljivi, jer su u celosti neistiniti, navode iz ove organizacije.
Trgovci jednostavno neće i ne žele da poštuju Zakon i uporno ponavljaju istu priču, uprkos tome što je Savez slepih Crne Gore od starta dao predlog za rešenje, gde bi providna PVC nalepnica sa nazivom artikla na Brajevom pismu koštala trgovce samo 1 cent (jedan Euro-cent).
Zapravo, glavni problem je u tome što kod crnogorskih trgovaca ne postoji ni trunka volje da se primeni Zakon i Pravilnik o načinu obeležavanja proizvoda Brajevim pismom, smatraju u Savezu slepih Crne Gore.
Takođe, evidentan je još jedan, veoma bitan problem u ovoj oblasti, a to je činjenica da trgovci uopšte ne razumeju zakonsku normu koja se odnosi na obeležavanje proizvoda Brajevim pismom, jer komentare često daju i oni trgovci koji uopšte ne podležu ovim obavezama.
Znači, obaveza obeležavanja svega dva artikla Brajevim pismom (tečni deterdžent i šampon od najmanje 500 ml zapremine) je navodno “biznis barijera” i glavni argument trgovcima za izbegavanje primene propisa, ukazuju iz Saveza slepih Crne Gore.
A za domišljate trgovce, koji kreiraju cene na način što iste odredjuju na iznose od, npr. 99 centi i što tako izbegavaju plaćanje PDV-a državi, to zanemaruju svi, a zakinuti su i građani i država. Nepoznato je da li neka od trgovina vraća kusur kupcima u iznosu od 1 cent, koji je kad su građani i građanke oštećenog vida u pitanju, džinovski veliki za trgovce, predstavlja im biznis barijeru i ozbiljno preti njihovom poslovnom uspehu.
Taj isti “- jedan cent”, kojeg trgovci otimaju svim građanima, morao bi biti utrošen na poštovanje pozitivnih propisa CG i značajno bi uticao na osećaj zadovoljstva i pune ravnopravnosti kupaca oštećenog vida, koji deklarativno imaju jednaka prava u državi Crnoj Gori, predlažu iz Saveza slepih Crne Gore.
Iako Pravilnik propisuje obavezu obeležavanja samo dva artikla na tržištu, sa tim spiskom apsolutno nisu zadovoljni u ovoj crnogorskoj organizaciji, ali pomenuti propis poštuju i činiće sve što je u njihovojmoći da do njegove primene zaista i dođe.
U tom smislu, ohrabruje stav predstavnika Ministarstva ekonomije, g-dina Jova Rabrenovića, koji je pozvao trgovce na poštovanje propisa.
Na kraju, Savez slepih Crne Gore iskreno se nada da će Ministarstvo ekonomije i druge nadležne institucije u zemlji istrajati u tome da se primene kaznene odredbe za nepoštovanje Zakona.
U protivnom, osobe oštećenog vida će biti primorane da češće pribegavaju pravnom instrumentu podnošenja tužbi za zaštitu od diskriminacije, što je decidno navedeno članom 5, stav 1. Zakona o zaštiti od diskriminacije lica sa invaliditetom.
Zaključujući ovo reagovanje, Savez slepih Crne Gore sugeriše da ljudska prava treba doživeti kao investicija, a nikako kao biznis barijera ili prepreka.