Trbina o internet slobodama u svetlu TTIP, CETA & TISA

sastanak

Beograd, 24. novembar 2016. – Internet društvo Srbije organizuje 26. novembra  u Centru za kulturnu dekontaminaciju, međunarodnu tribinu posvećenu Internet slobodama u kontekstu trgovinskih sporazuma – TPP, TTIP, CETA, TISA.

NA tribini će se razgovarati, pre svega, o tome kakvu opasnost predstavljaju ideje koje su se našle u ovim sporazumima, a koji još uvek nisu na snazi, iz perspektive Internet sloboda, uz uporedni osvrt na slične tendencije u Srbiji, iako ona nije u opsegu ovih sporazuma. 

Na tribini će uvod za dalju diskusiju pružiti:

  • Renata Avila, Intellectual property rights and human rights lawyer, Guatemala
  • Walter van Holst, Vrijschrift, European Digital Rights Initiative
  • Desiree Milosevic, ISOC Board of Trustees, ISOC UK, Internet društvo Srbije 
  • Slobodan Marković, Registar nacionalnog Internet domena Srbije
  • Michał „rysiek” Woźniak, OCCRP, Internet društvo Poljske
  • Đorđe Krivokapić, Share Defense, Srbija

moderator: Aranđel Bojanović, Internet društvo Srbije

Iako su pobrojani međunarodni trgovinski sporazumi najčešće predstavljeni u javnosti u pozitivnom svetlu kao rešenja koje će uklanjanjem carina i drugih vidova ograničenja slobodnoj trgovini osigurati prosperitet i blagostanje, oni su u isto vreme u poslednjih nekoliko godina izazvali opsežne proteste brojnih političkih aktera, sindikata, organizacija civilnog društva i nezavisnih kolektiva, dominantno u zemljama Evropske Unije, ali i u drugim zemljama na koje se ovi sporazumi odnose. 

Najviše kritika je bilo upućeno na račun toga što ovi sporazumi za posledicu mogu imati još veću ekonomsku, političku i društvenu nepravdu. Uz to, pregovori o njima su se odvijali daleko od očiju javnosti, a u okrilju političkih i korporativnih elita. Dobar deo materije ovih sporazuma najpre je dospevao do javnosti preko Vikiliksa.

Stvar koja je privukla najviše pažnje jeste svakako uvođenje međunarodne arbitraže (Investor State Dispute Settlement) u sporovima između države domaćina i stranog investitora koji u ovoj posluje. Ukratko, ako država izmeni zakon kojim će umanjiti očekivani profit investitora, makar i u oblasti zdravlja ljudi i zaštite životne sredine, može biti tužena od investitora koji veruje da je time njegov prihod umanjen i dužna da isplati kompenzaciju.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…