Tomić: Raspisivanje izbora za Ustavotvornu skupštinu osetno bi smanjilo društvene tenzije

Foto: Beta

Beograd – Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Zoran R. Tomić ocenio je da bi raspisivanje izbora za Ustavotvornu skupštinu osetno smanjilo društvene tenzije i predstavljalo osnov za „nacionalni preporod Srbije“.

Tomić je agenciji Beta kazao da bi novi Ustav popravio poljuljani ugled Srbije u evropskim i svetskim razmerama, i predstavljao „normativni osnov za ekonomski, kulturni i nacionalni preporod Srbije„.

Posle tragedija i nasilja, brojnih nerasvetljenih kriminalnih afera, nepravdi i protivpravnosti vladajućeg režima, u Srbiji već nedeljama traju masovni mirni ulični protesti opravdano nezadovoljih građana. A u Narodnoj skupština dominira nedemokratska atmosfera izigravanja Poslovnika i vređanja pojedinih opozicionih poslanika i glumaca, govornika na protestima„, konstatuje profesor.

Stoga, on predlaže hitno donošenje Odluke o referendumu na kojem bi se građani izjasnili ZA ili PROTIV izbora za Ustavotvornu skupštinu.

Bude li referendum uspeo, Narodna skupština bi bila raspuštena, a Vladi prestao mandat. Izborima bi se formirao Parlament s isključivim zadatkom donošenja novog Ustava„, naveo je Tomić.

Po njegovim rečima, Ustavom bi se, ili jednostrano stavili van snage Briselski, Vašingtonski i Ohridski sporazumi o Kosmetu, ili bi se doveli u sklad faktičko i normativno stanje na toj teritoriji formulisanjem uravnoteženije Preambule i predviđanjem Zajednice opština kao relativno samostalnog entiteta koji bi bio u specijalnim vezama sa Srbijom „uz garantovanje sigurnosti života nealbanskog stanovništva i očuvanja srpskih svetinja na Kosovu i Metohiji„.

Sagovornik Bete kaže da bi novi Ustav morao da donese poboljšanja, naročito u pogledu suprematije međunarodnog nad unutrašnjim pravom, potpunijeg uređivanja ljudskih i manjinskih prava i njihove delotvornije zaštite.

Dodaje da bi novi Ustav regulisao promenjeni izborni sistem i drugačije uređenja vlasti, pre svega jasan sistem podele vlasti sa šefom države krajnje suženih ingerencija, biranim u parlamentu.

Novim Ustavom bi se doslednije regulisali međusobni odnosi i odgovornost državnih organa, osnaživanje autonomije Vojvodine, proširivanje nadležnosti depolitizovanog Ustavnog suda izmenjenog načina formiranja, kao i bitne revizije postupka promene Ustava„, kazao je Tomić.

Naglasio je da bi izborima za Ustavotvornu skupštinu, a i sledstvenim izborima na osnovu novog Ustava, trebalo bespogovorno da prethodi „otvaranje“ medija podjednako za sve političke faktore i znatno poboljšanje celine izbornih uslova uz, kako je rekao, prozračnu izbornu proceduru.

To bi, uz neophodni ekspertski učinak, a sa nefingiranom javnom raspravom primerenog trajanja, rezultiralo sadržajnijim i realnim ustavnim tekstom. Ustav bi trebalo da postavi i zakonski okvir za otvaranje dosijea službi bezbednosti i njihovu korenitu reformu, za lustraciju prekršilaca ljudskih prava, kao i za dublji preobražaj svojinskih odnosa„, istakao je Tomić.

Sve navedeno bi, kazao je profesor, osetno popravilo poljuljani ugled Srbije u evropskim i svetskim razmerama, te predstavljalo „normativni osnov za ekonomski, kulturni i nacionalni preporod Srbije“.

S druge strane, svako ko u Srbiji nastavlja da, medijski ili na drugi način, proizvodi, odnosno podržava višekratno neustavno ponašanje, nezakonitost, nemoral, govor mržnje, primitivizam i ostale vidove političke nekulture, gubi kredibilitet da vrši bilo koju javnu funkciju„, smatra Tomić.

Kazao je da niko ne bi smeo da ugrožava bilo čiji život, telesni integritet, bezbednost i privatnost podataka o ličnosti, da ograničava slobodu misli, uverenja, okupljanja i javnog obaveštavanja.

Takođe, niko, prevashodno vršioci državnih ovlašćenja, nema pravo da nipodaštava i osuđuje legitimno drugačije stavove i kritičke javne istupe. A naročito, niko nema mandat da se nekontrolisano svuda i u svako doba predstavlja kao vrhovni žrec, da se u sve upliće i za sve pita„, zaključio je profesor Tomić.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…