Prirodni tečni gas zauzima sve značajniju ulogu u snabdevanju. Za svetsko tržište gasa, koje je sada podređeno dugoročnim bilateralnim odnosima i u potpunosti zavisno od gasovoda, ovo znači veliku promenu. Sa povećanjem trgovine tečnim gasom, tržište postaje fleksibilnije u pogledu mesta isporuke i trajanja ugovora, jer nije potrebna glomazna infrastruktura.
Sa druge strane, ono je i podložnije promenama. Britanski energetski gigant BP procenjuje da će tečni gas postati dominantan na tržištu 2035. godine. Međunarodna agencija za energiju, međutim, smatra da niske cene mogu demotivisati ulaganja.
Tečni prirodni gas je metan na veoma niskoj temperaturi, što omogućava da se prebaci u tečno stanje i smanji zapreminu, i da se prevozi posebnim brodovima za gas, koji se nazivaju metanizeri ili LNG brodovi, od engleskog „utečnjeni prirodni gas“ (liquefied natural gas). Njime se trguje već 50 godina, ali je tržište u usponu od 1990. zahvaljujući tehnološkom napretku.
Za prethodnih 15 godina, godišnje isporuke su povećane za skoro dva puta, sa 100 miliona tona u 2000. na 244 miliona tona u 2014. godini. Tržište najviše podstiče tražnja u Aziji, koja danas čini skoro 60% tržišta.
Ceo tekst možete pročitati na portalu euractiv.rs.