SZO: Prosečni životni vek u 21. veku produžio se za pet godina

Prosečni životni vek produžio se u 21. veku za pet godina na globalnom nivou, objavila je Svetska zdravstvena organizacija.

Očekivana životna dob u svetu dostigla je lani 71,4 godine, po godišnjem statističkom izveštaju Svetske zdravstvene organizacije.

Najveći je pomak ostvaren u Africi. Tamo je očekivana životna dob sa 50,6 narasla na 60 godina od 2000. do 2015.

Razlog takvom napretku su kontrola širenja malarije, više lekova za obolele od side i unapređenje u dečjem zdravlju.

Svetska zdravstvena organizacija, međutim, naglašava da je napredak nejednak jer ljudi iz siromašnih zemalja i dalje umiru mnogo mlađi nego oni u bogatim.

U razvijenim zemljama novorođenčad može očekivati da će živeti do osamdesete, a bebe iz subsaharskih zemalja umreće pre šezdesete. U mnogim afričkim i bliskoistočnim zemljama još uvek nema osnovne zdravstvene usluge za svo stanovništvo.

Najkraći životni vek je u Sijera Leoneu. Očekivana životna dob ženama iz te zemlje iznosi 50,8 godina, a muškarcima 49,3 godine.

Žene su najdugovečnije u Japanu, 86,8 godina, a muškarci u Švajccarskoj, 81,3 godine.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…