U Srbiji postoje sudovi čiji su računi u blokadi više od godinu dana, jer država ne izmiruje svoje obaveze prema pravosuđu, izjavila je predsednica Sindikata pravosuđa Srbije Slađanka Milošević.
"Osnovni i Viši sud u Nišu su više od 370 dana u blokadi, to nije normalno. Beogradska tužiaštva jedno više i tri osnovna duguju 150 miliona dinara. Oni taj novac nisu pojeli, taj novac predstavlja troškove rada. Sudije i tužioci su stručnjaci za pravo, ali za neke odluke su neophodne i mišljenja drugih stručnjaka, na primer drugih advokata, Biološkog fakulteta", rekla je Slađanka Milošević za agenciju Beta.
Ona je navela da su svi u pravosuđu spremni da štrajkuju, ne samo zbog malih zarada i loših uslova rada, nego i zbog zanemarivanja pravosuđa.
"Sadašnja vlast uglavnom reaguje na reč štajk. Mi imamo dobru komunikaciju sa Ministarstvom pravde, ali to su mali, milimetarski koraci. Jako pravosuđe odgovara građanima, ali ne odgovara političarima, jer kada bi pravosuđe bilo onakvo kakvo bi trebalo da bude, nama političari ne bi bili najpošteniji građani ove zemlje, naprotiv", dodala je predsednica Sindikata pravosuđa.
Kako je kazala, nijedan predstavnik vlasti neće "izaći i reći:'Mi se nemarno ponašamo i pravosuđe duguje mnogo novca, jer im mi ne prebacujemo novac'".
"To niste čuli ni od ministra pravde (Nikole Selakovića). Retko se čuje druga strana", navela je ona.
Slađanka Milošević je kazala i da se oni često žale Ministarstvu zbog "očajnog stanja pravosuđa", da Ministarstvo kaže da razume, ali da je zemlja u krizi.
Prema njenim rečima, nema nikog da odgovori kako je moguće da u budžetu ima novca koji se neracionalno troši, a da za pošten rad, ne samo pravosuđa, novca nema.
"Vlada Srbije se ponaša prema nekom kao majka, a prema nekom kao maćeha. Vlada propagira jačanje pravosuđa i vladavinu prava, a u praksi ne izdvaja novac za jačanje te oblasti, ali je zato večiti garant preduzećima kojima daje subvencije i garancije za kredite koje posle vraćamo svi mi zajedno", dodala je Milošević.
Ona je ocenila da se u Srbiji samo čuje da neko prihvata odgovornost, ali da za to ne postoji kazna.
"Mi godinama plaćamo porez i nemamo ni bolnice, ni sudnice, ni ludnice. Gde je taj novac? Građani to mogu s pravom da pitaju, a sigurna sam da kada biste pitali građane da bi sigurno bili za to da imamo jako pravosuđe", rekla je ona.
Predsednica Sindikata pravosuđa Srbije rekla je i da u pravosudnom sistemu nema dovoljno zaposlenih, a da sudije i tužioci sve češće obavljaju posao službenika, zbog čega nemaju vremena da rade svoj posao.
"Sve češće troše svoje vreme na fotokopiranje, skeniranje, kovertiranje, kucanje poziva, na štampanje tamo gde ima tonera i papira, a ne rade svoj stvarni posao", navela je ona.
Prema njenim rečima, jedan službenik obavlja i posao pomoćnika, pripravnika, zapisničara, kurira, vozača i dostavljača.
"Tačno je da smo loši i spori, tačno je da bismo voleli da budemo bolji, ali neko bi morao nešto da obezbedi da bismo mi bili bolji. Ja radim u Drugom tužilaštvu i mi jedan toner šetamo iz kabineta u kabinet, dok u Višem tužilaštvu tužioci od svojih para kupuju papir za rad", kazala je Sladjanka Milošević.
U pravosudnom sistemu Srbije ima 3.000 sudija i tužilaca, što je manje od tri odsto zaposlenih u javnom sektoru i oko 11.600 službenika.
Izvor: Beta