Srbija u oblasti vladavine prava nije ispunila brojne ranije preporuke Evropske komisije

Foto: europa.eu

Brisel – Sprovođenje izbora u Srbiji zahteva opipljivo poboljšanje i dalju reformu a ključno na tom planu je potpuno sprovođenje zaostalih i novih preporuka OEBS/ODIHR i Saveta Evrope u transparentnom i inkluzivnom procesu i daleko pre novih izbora.

To je ocenila Evropska komisija u Izveštaja o Srbiji koji je deo novog Paketa proširenja EU.

U delu Izveštaja o klasteru 1 (osnove u procesu pristupanja EU) navodi se da je novi sastav parlamenta više pluralistički od prethodnog ali da su debate i dalje obeležene tenzijama između vladajuće koalicije i opozicije.

Ističe se da treba revidirati skupštinski poslovnik, kao i da treba primeniti kodeks ponašanja poslanika.

U vezi institucija koje se bave evrointegracijama Srbije, ocenjuje se da rade efikasno. Međutim, zbog pauze kao posledice raspsivanja vanrednih izbora, reformski proces je bio spor i prestavljao je izazov za funkcionisanje administracije odgovorne za proces pristupanja.

Dalje se navodi da Srbija nastavlja da proglašava članstvo u EU strateškim ciljem ali da vlasti tek treba da obezbede proaktivniju i objektivniju komunikaciju o EU i procesu pristupanja Srbije.

Navodi se da organizacije civilnog društva u Srbiji deluju u teškom okruženju i ukazuje da su potrebni dalji napori da se obezbedi istinska, sistematska i smislena saradnja vlade i organizacija civilnog društva.

U oblasti reforme javne uprave, ocenila je Komisija, Srbija je umereno pripremljena i nije ostvaren napredak u odnosu na prethodni izveštaj.

Preporuke iz prošlogodišnjeg izveštaja, poput one o smanjenju prevelikog broja vršilaca dužnosti i izdvajanju sredstava za zapošljavanje zasnovano na zaslugama, nisu sprovedene.

Kod poglavlja 23 (pravosuđe i osnovna prava) Srbija je, ocenjuje se u izveštaju, dostigla određeni nivo pripremljenosti i ostvarila ograničen napredak dok se kod poglavlja 24 (sloboda, pravda i bezbednost) nalazi između nekog i umerenog nivoa pripremljenosti i napravila je određeni napredak.

U oblasti slobode izražavanja Srbija ima određeni nivo pripremljenosti ali nije ostvarila napredak po preporukama iz prethodne godine koje ostaju na snazi.

Srbija treba da u narednih godinu dana implementira nove medijske zakone poštujući „njihovo slovo i duh„, uključujući nezavisnost REM, izbor novih članova REM i izmene zakona radi rešavanja preostalih pitanja oko usklađivanja sa evropskim standardima i pravnim tekovinama EU.

Takođe treba da ojača zaštitu i bezbednost novinara i osigura da se visoko rangirani zvaničnici uzdržavaju od etiketiranja i verbalnih napada na novinare, kao i da slučajevi pretnji ili fizičkog i verbalnog nasilja budu javno osuđeni i, ako treba, istraženi i gonjeni.

Srbija treba i da obezbedi transparentno i pravično sufinansiranje medijskih sadržaja koji su u javnom interesu i punu transparentnost u vlasništvu nad medijima i oglašavanju.

Kod funkcionisanja pravosuđa, Srbija je između nekog i umerenog nivoa pripremljenosti i ostvarila je ograničeni napredak, posebno u usvajanju podzakonskih akata uz zakone o sprovođenju ustavnih amandamana.

Navodi se i da su preporuke Evropske komisije iz prošle godine delom implementirane i ostaju na snazi.

U narednoj godini Srbija treba posebno da se fokusira na usvajanje zakona o pravosudnoj akademiji, da obezbedi da Visoki savet sudstva, Visoki savet tužilaštva, vlada i parlament efikasno i proaktivno brane nezavisnost pravosuđa i tužilačku autonomiju i da operacionalizuje jedinstvene i centralizovane sisteme upravljanja slučajevima.

Kod borbe protiv korupcije Srbija je između nekog i umerenog nivoa pripremljenosti za članstvo u EU. Ostvaren je neki napredak po prošlogodišnjim preporukama ali je korupcija rasprostranjena u mnogim oblastima i ostaje razlog za brigu.

Komisija ukazuje da je potrebna snažna politička volja za efikasnu borbu protiv korupcije, kao i snažan odgovor na korupciju na visokom nivou. Potrebne su i ciljane procene rizika i posebne mere za borbu protiv te pošasti u najosetljivijim sektorima.

Preporuke iz prethodne godine su delom implementirane a Srbija u narednom periodu posebno treba da dalje poboljša evidenciju o istragama, gonjenju i sudskim presudama, sprovede sve preporuke GRECO, usvoji i sprovede antikorupcioni akcioni plan koji prati novu strategiju za borbu protiv korupcije.

U oblasti fundamentalnih prava, u Srbiji je pravni i institucionalni okvir za očuvanje osnovnih prava uglavnom na mestu ali većina prošlogodišnjih preporuka nije sprovedena.

Srbija treba u narednom periodu da ojača institucije za ljudska prava, usvoji i dodeli odgovarajuća finansijska sredstva za akcione planove za borbu protiv nasilja nad ženama, deinstitucionalizaciju, antidiskriminaciju i da pokaže, kroz bolje prikupljanje podataka, realno unapređenje kod prava nacionalnih manjina.

U vezi sa poglavljem 24 navodi se da Srbija značajno doprinosi upravljanju migracijama ka EU, da ima konstruktivnu ulogu i efikasno sarađuje sa susedima i članicama EU.

Preporuke u toj oblasti iz prethodnog izveštaja delom su sprovedene i u narednih godinu dana Srbija treba da izmeni zakon o unutrašnjim poslovima kako bi osigurala potpunu autonomiju policije od resornog ministarstva, dalje se usklađuje sa politikom viza EU i sprovede program borbe protiv trgovine ljudima.

Komisija je ocenila da je kod borbe protiv organizovanog kriminala Srbija ostvarila neki nivo pripremljenosti i ograničeni napredak u ispunjavanju prošlogodišnjih preporuka.

Većina prethodnih preporuka još nije implementirana i zato važe i dalje, posebno u vezi povećanja efikasnosti kod krivičnog gonjenja slučajeva teškog i organizovanog kriminala.

Potrebno je i da se izmeni Krivični zakonik kako bi se trgovina oružjem efektivno kriminalizovala, da se usvoji novi zakon o oružju i municiji i preduzmu posebne mere da se obezbedi jasno razdvajanje između mandata i propisa o presretanju komunikacija za krivičnu istragu, preneo je DES.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…