Sporazumom EU i Japana o recipročnoj adekvatnosti biće stvorena najveća u svetu oblast bezbednog transfera podataka

EU - Japan

Tokio, 17. jul 2018. – Evropska unija i Japan potpisuju širok trgovinski sporazum kojim se gotovo u potpunosti uklanjaju carine.

Japanci će zahvaljujući sporazumu konzumirati jevtinije evropsko vino i svinjetinu dok će u Evropi biti jevtiniji japanski delovi za mašine, čaj i riba.

Brisel i Tokio istovremeno su uspešno okončali pregovore o recipročnoj adekvatnosti zahvaljujući čemu će nastati najveća zona bezbednog protoka podataka u svetu.

Potpisivanje trgovinskog sporazuma u Tokiju je ceremonijalno nakon što je dokument u velikoj meri dogovoren 2017. Trebalo je da sporazum bude potpisan ranije u julu ali je premijer Šinzo Abe odložio put u Brisel zbog katastrofalnih poplava u Japanu u kojima je stradalo više od 200 ljudi.

Obe strane pozdravljaju sporazum koji pokriva trećinu svetske ekonomije i više od 600 miliona ljudi.

Sporazumom se uklanja 99% carina na izvoz japanskih proizvoda u EU i 94% na izvoz evropskih u Japan s tim da se taj procenat podigne na 99 tokom tri godine. Ta razlika je posledica izuzetaka, poput pirinča, politički i kulturološki osetljivog proizvoda čija je cena u Japanu decenijama zaštićena.

O ključnim koracima liberalizacije trgovine dve strane su pregovarale još 2013. ali se potpisivanje odužilo zbog trgovinskih sukoba na globalnoj sceni.

Japan inače radi i na drugim trgovinskim aranžmanima, uključujući transpacifički sporazum. To partnerstvo uključuje Australiju, Meksiko, Vijetnam i druge zemlje a SAD su se povukle.

Kako piše agencija AP, Japan sporazum sa EU povezuje sa politikama "abekonomije" kreiranim da iz stagnacije izvuku ekonomiju koju muče smanjenje populacije i oprezna potrošnja. Ekonomski rast Japana u velikoj meri zavisi od izvoza.

Japan se nada da će jačanjem veza sa EU dati novi zamah uzajamnim direktnim investicijama, kao i borbi protiv protekcionizma u globalnoj trgovini, ali i povećati rast prodaje japanskih brendova, navodi se u saopštenju japanskog ministarstva spoljnih poslova.

EU je ocenila da će liberalizacija trgovine rezultirati rastom izvoza hemikalija, odeće, kozmetike i piva u Japan, što će doprineti sigurnosti radnih mesta u Evropi.

Japanci će dobiti jevtiniji sir, poput parmezana, gaude i čedera, kao i čokolade i biskvite. Japanski potrošači tradicionalno vole evropske proizvode i pad cena tih proizvoda će podstaći potrošnju.

EU i Japan istovremeno su uspešno okončali pregovore o recipročnoj adekvatnosti. Dve strane su se složile da priznaju jedna drugoj sisteme zaštite podataka kao "ekvivalentne", što će omogućiti bezbedan protok podataka između EU i Japana.

"Japan i EU već su strateški partneri. Informacije su gorivo globalne ekonomije i ovaj sporazum će nam omogućiti da podaci bezbedno putuju na korist i naših građana i naših ekonomija", istakla je evropska komesarka za pravdu, potrošače i rodnu ravnopravnost Vera Jurova, saopštila je Evropska komisija.

Zahvaljujući sporazumu o recipročnoj adekvatnosti biće stvorena najveća u svetu oblast bezbednog transfera podataka bazirana na visokom nivou zaštite ličnih podataka.

Kako je navela EK, Evropljani će uživati snažnu zaštitu njihovih ličnih podataka u skladu sa EU standardima kada se njihovi podaci transferišu u Japan.

Taj aranžan takođe će dopuniti Sporazum o ekonomskom partnerstvu EU-Japan a evropske kompanije imaće koristi od neograničenog protoka informacija sa ključnim trgovinskim partnerima, kao i od privilegovanog pristupa do 127 miliona japanskih potrošača.

EU i Japan su tim sporazumom potvrdili da u digitalnoj eri poštovanje visokih standarda zaštite privatnosti i ubrzavanje međunarodne trgovine idu "ruku pod ruku", prenosi Euractiv.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…