Vašington, 19. oktobar 2022. – Već dvanaest godina zaredom sloboda interneta je u padu, jedan je od nalaza poslednjeg izveštaja Freedom House o slobodi interneta širom sveta.
Od zapadnobalkanskih zemalja na spisku se jedino nalazi Srbija koja je ocenjena slobodnom po pitanju interneta. [/quotes]
Od problema koji su zabeleženi tokom prethodne godine u Srbiji se ubrajaju“provladini komentatori koji manipulišu online diskusijama” kao i “hapšenja blogera ili korisnika interneta zbog političkog ili socijalnog sadržaja”.
Prema nalazima izveštaja, “slobodan” internet ima 17 zemalja, 32 su “delimično slobodne”, a ocenu “neslobodnih” dobila je 21 zemlja.
Island je zemlja sa najviše slobode na internetu, dok je stanovnici Kine imaju najmanje. [/quotes]
Više od tri četvrtine korisnika interneta širom sveta danas živi u zemljama u kojima vlasti kažnjavaju ljude zbog korišćenja prava na slobodno izražavanje na internetu.
Najveći pad slobode zabeležen je u Rusiji, Mijanmaru, Sudanu i Libiji. Ovo, kako se navodi u izveštaju, oslikava i kršenja ljudskih prava tokom prošle godine.
U najmanje 53 zemlje korisnici interneta su se suočavali sa pravnim posledicama zbog izražavanja na internetu, što je često dovodilo i do zatvorskih kazni, navodi Freedom House u izveštaju.
Sve više vlada kontroliše čemu ljudi mogu pristupiti i šta mogu deliti na mrežama, tako što blokiraju strane web stranice, skupljaju lične podatke i centralizovanjem tehničke infrastrukture u zemljama. [/quotes]
Vlasti u 47 od 70 zemalja koje pokriva izveštaj “Sloboda interneta” su ograničile korisnicima pristup informacijama koje se nalaze van granica tih zemalja.
“Praktično sva ova ograničenja predstavljaju jasna kršenja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima”, u koju spada pravo “na traženje, primanje i širenje informacija i ideja putem bilo kojeg medija i bez obzira na granice,” navodi Freedom House.