Podgorica, 07. oktobar 2016. – Sindikat medija Crne Gore uputio je otvoreno pismo svim ambasadama u Crnoj Gori, predstavništvima međunarodnih organizacija, političkim partijama u Crnoj Gori i nadležnim državnim institucijama, povodom situacije u Atlas televiziji.
U otvorenom pismu koje potpisuje predsednica Marijana Camović, Sindikat medija Crne Gore navodi se da ‘’koleginice i kolege iz Atlas televiziji i dalje, iako je proizvodnja programa obustavljena 26. septembra, nemaju bilo kakvu informaciju o tome na koji način poslodavac, na čelu sa osnivačem Duškom Kneževićem, planira da izmiri svoje obaveze prema zaposlenima’’.
U ovom trenutku zaposlenima se duguje pet zarada, a porezi i doprinosi nisu uplaćivani godinama. U junu je zvanično saopšteno da ta medijska kuća samo po osnovu poreza i doprinosa duguje čak 732.000 eura. Od tada je taj dug značajno porastao, ukazuju iz Sindikata medija Crne Gore, dok Uprava i dalje ćuti i o najavljenoj reorganizaciji programske šeme.
Na ovaj način Sindikat medija Crne Gore informiše i moli da ambasade u Crnoj Gori, predstavništva međunarodnih organizacija, političke partije u Crnoj Gori i nadležne državne institucije, u domenu svojih nadležnosti, obrate pažnju na dešavanja u Atlas televiziji.
Sindikat medija Crne Gore (reperzentativna sindikalna organizacija u sektoru medija, koja okuplja oko 300 zaposlenih u crnogorskim medijima, među kojima su i zaposleni u Atlas televiziji) je izuzetno zabrinut za sudbinu kolega i koleginica i zbog sve izvesnije mogućnosti da se još jedan medij u Crnoj Gori ugasi.
Iz Sindikata poručuju da zabrinjava i ćutanje državnih institucija, posebno onih nadležnih za oblast rada medija, pa pozivaju njih da reaguju ali i Agenciju za elektronske medije Crne Gore da proveri da li je došlo do kršenja obaveza za čiju su kontrolu oni nadležni.
U sindikatu medija smatraju problematičnim i postupanje političkih partija koje u predizbornoj trci kroz plaćeni marketing finansiraju Atlas televiziju, ne obraćajući pažnju na to kakvog poslodavca finasiraju i na situaciju u kojoj se nalaze zaposleni, inače građani i građanke Crne Gore i glasači. Pitanje je kakve vrednosti podstiču na taj način.
Po ko zna koji put se postavlja i pitanje da li država ima snagu da obezbedi zaposlenima uslove za rad u kojima nisu ostavljeni na milost i nemilost poslodavaca kako bi nesmetano mogli da rade i da obezbeđuju egzistenciju svojim porodicama, piše u otvorenom pismu Sindikata medija Crne Gore.