Biro za društvena istraživanja – BIRODI sprovodi monitoring centralnih informativnih emisija na televizijama sa nacionalnom frekvencijom (RTS, Pink, B92 i Prva) na temu Briselski proces u periodu oktobar – decembar 2015. godina.
Žanrovska struktura pokazuje da su analizirane TV stanice, tokom meseca oktobra, Briselskim pregovorima pristupale na informativan način. Veoma su retki prilozi u kojima detaljno analizira/debatuje sadržaj potpisanih akata, kao što je uradio novinar TV Prva.
Prvi nalaz je da su državni funkcioneri koji su ukljućeni u Briselske pregovore najviše zastupljeni od svih aktera. Najviše vremena u centralnim informativnim emisijama tokom oktobra na RTS, Pinku, B92 i Prva su imali Marko Đurić, Šef Kancelarije za Kosovo i Metohiju (750 sekundi), premijer Aleksandar Vučić (604 sekunde).
Medijski entitet “Priština” kao drugo ime za nepriznatu kosovske institucije je zastupljena sa 353 sekunde. Evropska unija u posmatranom period zastupljena sa 249 sekundi.
S tim je povezan i trend njihovog pozitivnog predstavljanja. Tako je Aleksandra Vulina, aktulenog ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i nekadašnjeg direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju predstavljen pozitivno sa 82% od ukupnog vremena. Aleksandra Vučiča, predsednika Vlade Srbije je 79% od ukupnog vremena je predstavljen pozitivno, a predsednik Srbije, Tomislava Nikolića, predsednika Srbije je dobio 77% pozitivnog vremana. Marka Đurića, aktuelnog direktora Kancelarija za Kosovo i Metohiju, koji je vremenski najviše zastupljen je 48% od ukupnog vremena predstavljen pozitivno.
Posmatrajući u odnosi na procenat pozitivnog predstavljanja dobijamo da su minstar Vulin i premijer Vučić značajno pozitivno predstavljani u kontekstu Briselskog procesa.
Za razliku od državnih funkcionera, EU i međunarodni akteri u Srbiji prikazani su neutralno u odnosu na temu Briselskog sporazuma, izuzev same EU i međunarodne zajednice koje su prikazana većinski negativno.
Kosovska strana u analiziranim medijima je prestavljena u najvećoj meri na posredan način, tako što je pominjana od strane srpskih aktera. Izuzev Vlade Kosova koja je predstavljena negativno svi ostali akteri su predstavljeni u najvećoj meri neutralno. Nešto pozitivnije od ostalih aktera su predstavljeni Agim Bahtiri, gradončelnik južne Mitrovice i opoziciono Samoopredeljenje.
I na kraju, analizirajući kontekst u koji se stavljaju infomacije i izjave o Briselskom procesu možemo da zaključimo da mediji su i ovde pokazali svoju servisnost, a ne analitičnost i proaktivnost.
Najveći broj priloga se bavi izveštavanjem o procesu, bez koraka dalje, na primer kako ovaj process dovodi do pomirenja između Srba i Albanaca bez čega nema ni mira ni realizacije bilo kakvog dogovora, ma šta bilo dogovoreno. Umesto širenja i propitivanja (i ovaj put) novinari su se i ovaj put latili kamere i mikrofona.
Izvor: Biro za društvena istraživanja – BIRODI