Brisel, 01. jul 2020. – Značaj jugoslovenskog prostora za SAD se precenjuje, za Danas kaže Dušan Reljić, direktor kancelarije Nemačkog instituta za međunarodne odnose i bezbednost u Briselu.
Za američku politiku, sa ili bez Trampa, neće biti neka šteta ukoliko sa Rusijom i Kinom ne nađe zajednički jezik u vezi sa Kosovom, dodaje Reljić.
Kada je reč o nemačkom polugodišnjem predsedavanju EU koje počinje danas, Reljić kaže da se Berlin nada da će uspeti da postavi osnove za prevazilaženje posledica epidemije i trajno jačanje Unije.
Šta očekujete od nemačkog predsedavanja Evropskom unijom, s obzirom na okolnost pandemije koja je poremetila prioritete Berlina?
“Nemačka vlada ima priliku da bitno podstakne evropsko ujedinjenje time što će pokrenuti dalekosežne reforme Evropske unije. U njihovom središtu trebalo bi da bude jačanje međusobne socijalne i ekonomske solidarnosti, unapređenje ekološkog preobražaja energetike i privrede kao i jačanje pravne države i demokratskih vrednosti svuda na kontinentu. Teške posledice pošasti uticale su da u Nemačkoj, pre svega u redovima konzervativaca, bitno oslabi otpor prema merama za dugoročnu bespovratnu pomoć slabije stojećim delovima Unije. Drugim rečima, da se ojača solidarnost na delu. Kancelarka Angela Merkel zbog mirnog i odvažnog sučeljavanja sa pandemijom uživa iznova izvanrednu podršku javnosti tako da je malo prepreka pred njom ukoliko se odluči na dalekosežne korake”.
Intervju sa Dušanom Reljićem, u celosti, možete pročitati na sajtu Danas-a.