Skup koji organizuje Medijska observatorija za jugoistočnu Evropu poslužiće za raspravu o alternativi sadašnjim medijskim sistemima, odnosima i praksi koji ometaju integritet novinara i medija u zemljama regiona.
Regionalna konferencija "Alternative: medijske reforme za integritet medija i budućnost nezavisnog novinarstva u zemljama jugoistočne Evrope", biće održana 13. juna u Novom Sadu. Konferencija se organizuje u okviru projekta Medijske observatorije za Jugoistočnu Evropu, regionalnog partnerstva organizacija civilnog društva iz deset zemalja regiona. Projektom koordinira Mirovni institut u Ljubljani, a domaćinskupa u Novom Sadu biće Novosadska novinarska škola.
Prema zamisli organizatora, regionalna konferencija će poslužiti kao forum za raspravu o alternativi sadašnjim medijskim sistemima, odnosima i praksi koji ometaju integritet medija u zemljama jugoistočne Evrope.
Skup u Novom Sadu okupiće učesnike iz deset zemalja regiona obuhvaćenih projektom, kao i iz nekoliko drugih evropskih zemalja, koji će predstaviti ideje o tome šta treba uraditi za spas integriteta novinarstva i medija. Biće govora o modelima finansiranja medija i ulozi države u obezbeđivanju uslova za samostalan i efikasan rad medijskih regulatora. Na konferenciji će biti predstavljena najnovija istraživanja rađena u okviru projekta u vezi sa urednicima medija, njihovom ulogom u zaštiti medijskog integriteta. Biće predstavljene i ključne preporuke istraživanja i stručnih debata, održanih u zemljama regiona tokom realizacije projekta, čiji je cilj analiza, provociranje i promocija medijskih reformi. Takođe će biti saopštene sveobuhvatne preporuke kako da se izgrade alternative onim medijskim sistemima koji ne podržavaju demokratiju.
Projekat Medijska opservatorija Jugoistočne Evrope – Jačanje kapaciteta i koalicija za praćenje medijskog integriteta i unapređenje reformi u medijima” realizuje konzorcijum organizacija civilnog društva u cilju osnaživanja medijskih sloboda i pluralizma i podsticaja medijskih reformi u zemljama Jugoistočne Evrope. Članice konzorcijuma su: Albanski medijski institut (Albanija), Fondacija za razvoj medija i civilnog društva „Mediacentar” (BiH), Centar za istraživačko novinarstvo (Hrvatska), Centar za nezavisno novinarstvo (Mađarska), Savet za štampu Kosova (Kosovo), Makedonski institut za medije (Makedonija), Institut za medije Crne Gore (Crna Gora), Novosadska novinarska škola (Srbija), Mirovni institut (Slovenija) i P24 – Platforma za nezavisno novinarstvo (Turska).
Projekat je pokrenut početkom 2013. godine a u toku prve dve godine aktivnosti su bile usmerene na medijski integritet u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Makedoniji i Srbiji. U 2015. i 2016. aktivnosti su usmerene na medijske sisteme u zemljama u procesu pridruživanja EU.
Opšti cilj projekta je da osnaži i podstakne civilno društvo u regionu da učestvuju u javnim raspravama o medijima i slobodi izražavanja i utiče na procese donošenja odluka, politika i zakona. Medijska opservatorija se bavi preprekama demokratskom razvoju medijskih sistema osiguravajući instrumente poput medijskih istraživanja i monitoringa, te dajući podršku istraživačkom novinarstvu i angažmanu civilnog društva. Ona je ujedno okvir za debate, konsultacije i koalicije među partnerima.
Realizaciju projekta je finansijski podržala Evropska komisija, u okviru programa „Podrška civilnom društvu“.
Izvor: Nezavisno udruženje novinara Srbije