Najrasprostranjeniji i dominantan vid nasilja u porodici je psihološko nasilje, a ključna stvar za rešavanje tog problema je umrežavanje državnih institucija, rezultati su projekta „Psihološko i pravno izlečenje žrtava porodičnog nasilja“.
Više od 200 klijenata koji su se suočili sa nasiljem u porodici dobilo je besplatnu psihološku i pravnu pomoć u okviru tog jednogodišnjeg projekata, rečeno je na današnjoj konferenciji Međunarodne mreže pomoći (IAN), koja je i sprovela projekat, prenosi Tanjug.
Prema rečima koordinatora projekta Stanislave Škugor, partner na projektu je Gradski centar za socijalni rad u koji je IAN-u upućivao klijente na dodatnu psihološku i pravnu pomoć.
„Primili smo 203 klijenta i sa njima obavili 588 psiholoških i 195 pravnih intervencija„, navela je Škugor i dodala da su to bili klijenti iz šest prigradskih opština: Mladenovac, Sopot, Grocka, Lazarevac, Barajevo i Surčin.
Kako je rekla, došlo je do velike promene u znanju i stavovima klijenata o nasilju.
„Uglavnom su oni u početku pod nasiljem podrazumevali malo ekstremnije vidove fizičkog nasilja, a na kraju tretmana su pod tim pojmom podrazumevali i psihološko, ekonomsko, materijalno, kao i blaže oblike fizičkog nasilja„, istakla je Škugor.
Kao jedan od rezultata projekta navela je jačanje sistema upućivanja žrtava nasilja u porodici kroz umrežavanje institucionalnog i vaninstitucionalnog pružioca usluga.
„Došlo je do jačanja sistema upućivanja zato što je došlo do porasta upućivanja klijenata iz Gradskog centra za socijalni rad. U drugoj polovini godine, oko 60 odsto klijenata je upućeno što znači da je došlo do porasta„, objasnila je Škugor.
Govoreći o ostalim rezultatima projekta, navela je da je unapređen psihološki status žrtava, došlo je do smanjenja psihopatoloških simptoma kod klijenata, unapređene su pojedine strategije za preživljavanja i klijenti su imali bolju sliku o sebi na kraju tretmana nego na početku.
Pored toga, Škugor je dodala da je unapređena i pravna podrška zato što su klijenti dobili oko 203 pravne usmene intervencije, sedamdesetak pisanih tužbi i 22 zastupanja pred sudom što je za te žrtve, kako je istakla, velika stvar.
Projekat je sprovela IAN u partnerstvu sa Gradskim centrom za socijalni rad, a uz finansijsku podršku norveške ambasade.
Izvor: Medija centar Beograd